BREAKING NEWS

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e rëndësishëm Roland Bejkos

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e
x
BREAKING NEWS

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës dhe i jep urdhrat e prerë: Nuk jeni të paprekshëm, porosia ime një dhe e vetme!

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e
x
BREAKING NEWS

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente, ia beson Shkodrën krahut të tij të djathtë (EMRI)

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen
x
BREAKING NEWS

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas ‘bombën’: Gjella e prishur që po gatuhet nga...

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu Bashën kryetar të PD-së? Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat dhe bën paralajmërimin e fortë: Saliu do...

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu
x
BREAKING NEWS

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon çfarë do ndodhë me Lulzim Bashën

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon
x
BREAKING NEWS

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet nga roli i Drejtuesit Politik për Qarkun e Shkodrës: Pas një reflektimi të thellë... (DEKLARATA)

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet
x
BREAKING NEWS

Vrasja e bujshme e ish policit Santiago Malkos/ GJKKO merr vendimin, ja sa vite burg caktohet për autorin

Vrasja e bujshme e ish policit Santiago Malkos/ GJKKO merr vendimin, ja sa vite
x

Politike

Varianti “Omicron” u zbulua në 4 persona të vaksinuar me të dyja dozat që nuk kanë infektuar asnjë nga kontaktet, ja ç’deklaron qeveria e Bostvanës

Varianti “Omicron” u zbulua në 4 persona të vaksinuar me

Varianti i ri i Covid-it i emërtuar sugjesivisht me germën greke “Omicron” u zbulua për herë të parë te katër persona të vaksinuar plotësisht. Kjo u mbështet nga qeveria e Botsvanës, e cila e zbuloi publikisht në një dokument zyrtar. Omicron u zbulua fillimisht në Botsvana përpara se të përhapej në të gjithë Afrikën e Jugut, duke e bërë atë "variantin e dytë të Afrikës së Jugut" brenda pak muajsh. Sipas një deklarate publike nga qeveria e Botsvanës, mutacioni i ri u zbulua fillimisht te katër persona që të dy kishin dhënë doza të dyfishta të vaksinës COVID. Task Forca Presidenciale COVID-19 njofton publikisht se katër raste të një varianti të ri të njohur si B.1.1.529 janë raportuar dhe regjistruar të hënën, më 22 nëntor 2022”, thuhet në komunikatën zyrtare nga qeveria Gaborone. "Raportet paraprake zbuluan se të katër ishin plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19," vazhdon dokumenti i qeverisë së shtetit afrikan. Në një deklaratë publike të mëvonshme, qeveria zbuloi se varianti i ri "u zbulua te katër shtetas të huaj që hynë në Botsvana më 7 nëntor 2021, në një mision diplomatik". Dokumenti thotë, duke nënvizuar me shkronja të zeza, se njerëzit që kanë pasur kontakt të ngushtë me të infektuarit nuk kanë simptoma të COVID-19 dhe kanë rezultuar negativë për COVID-19". Ndërkohë është publikuar nga një grup shkencëtarësh nga spitali “Bambino Gesu” i Romës, në Itali edhe imazhi i parë i variantit “Omicron”. Imazhi në foto tregon se varianti Omicron ka më shumë mutacione në proteinën ‘spike’, pjesa që ndërvepron me qelizat njerëzore përpara hyrjes në qelizë, krahasuar me variantin shumë infektiv Delta. Shkencëtarët nënvizuan se gjetjet nuk sugjerojnë drejtpërdrejt se mutacionet janë më të rrezikshme. Megjithatë, Organizata Botërore e Shëndetësisë e konsideroi shqetësues variantin e ri të zbuluar fillimisht në Afrikën e Jugut.

Më të lexuarat