BREAKING NEWS

Gjykata Supreme i jep ‘goditjen’ e rëndë George Sorosit, i bllokon fondet me vendim të prerë (Përplasja mes organizatës dhe Kongresit)

Gjykata Supreme i jep ‘goditjen’ e rëndë George Sorosit, i
x

Politike

Vazhdojnë përpjekjet për të finalizuar Reformën Zgjedhore, SHBA hedh hapin e rëndësishëm, zyra e shtypit të ambasadës njofton lëvizjen e Yuri Kim ditën e sotme

Vazhdojnë përpjekjet për të finalizuar Reformën

Vijojnë përpjekjet e ndërkombëtarëve për të finalizuar me konsensus reformën zgjedhore. Burime për A2 konfirmojnë se negociatat vazhdojnë prej mbrëmjes së djeshme, ku janë investuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian.

Zyra e shtypit e ambasadës amerikane, në përgjigje të interesit të A2, konfirmoi se ambasadorja Yuri Kim ka thërritur në takim ekipin negociator dhe ambasadorët e BE, OSBE dhe atë të Britanisë së Madhe.

“Ambasadorja ka thirrur një mbledhje me të 4 aktorët e Këshillit Politik, OSBE, BE, dhe Britaninë e Madhe, për të ofruar një vlerësim të dorës së parë për negociatat dhe të sigurojë që reforma të përmbyllet, në përputhje me rekomandimet e ODIHR”, thotë zyra e shtypit e ambasadës amerikane.