Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vdekja e efektivëve në Letoni/ Qeveria merr vendimin e rëndësishëm, jep fondin shtesë për familjet e Dëshmorëve të Atdheut Hasanaj e Tanushi (Shuma që përfitojnë) 

Postuar: 12/06/2019 - 19:45

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot vendimin për dhënien e një fondi shtesë për Ministrinë e Mbrojtjes për kompensimin e familjeve të dy Dëshmorëve të Atdheut, Zarife Hasanaj e Klodian Tanushi.

Kështu, dy familjet e ushtarakëve që humbën jetën në krye tën detyrës në Letoni nga shpërthimi i një mine do të përfitojnë 100 milionë lekë të vjetra.

'Ministrisë së Mbrojtjes, në buxhetin e miratuar për vitin 2019, i shtohet fondi prej 10.000.000 (dhjetë milionë) lekësh të reja, për kompensimin e veçantë të familjeve të ushtarakëve nëntetar Zarife Muharrem Hasanaj dhe major Klodian Nikolla Tanushi, të cilët humbën jetën gjatë kryerjes së detyrës, në mision ushtarak, jashtë vendit', thuhet në vendimin e sotëm të Këshillit të Ministrave.

Kujtojmë që rreth një muaj më parë, Nëntetare Zarife Hasanaj dhe Major Klodian Tanushi humbën jetën nga shpërthimi i një mine në Letoni, në kuadër të një misioni të përbashkët me NATO-n, ndërsa u plagos lehtë reshter Julian Kapaj.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/06/2019 - 12:50

Ish deputeti i PD, Edi Paloka ka shkruar në Facebook se Rama, Lleshaj dhe Marku po konsumojnë dita ditës grushtin e shtetit që sipas demokratit, synon të mbajë në pushtet me dhunë kreun e aleancës së krimit.

Postuar: 19/06/2019 - 12:42

Kreu i Partisë  Demokratike në Shkodër, Xhevdet Amuli i ka kërkuar policisë të lirojë të arr

Postuar: 19/06/2019 - 12:37

Deputeti i opozitës të re Lefter Maliqi u bën thirrje ish-kolegëve të tij policë që të mos i bind

Postuar: 19/06/2019 - 12:30

Tabloidi gjerman pitet të publikojë nesër dhe 10 audiopërgjime të reja në lidhje me shitblerjen e

Postuar: 19/06/2019 - 12:27

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Bardh Spahia, është shpallur në kërkim nga Policia e Shkodrës.

Postuar: 19/06/2019 - 12:14

Për gjendjen e krijuar në vend ku po ndodhin përplasje për KZAZ-të mes policisë dhe militantëve t