BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Politike

Vendimi i Bashës për përjashtimin e Berishës, servilizëm ndaj SHBA-së? Gjekmarkaj nxjerr prapaskenat dhe parashikon çfarë do të ndodhë brenda PD-së

Vendimi i Bashës për përjashtimin e Berishës,

Deputeti i PD-së, Agron Gjekmarkaj shprehet vendimi i kryetarit Lulzim Basha për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar është “certifikim i një vendimi të marrë nga SHBA”, certifikim që sipas tij nuk është servilizëm.

Në një intervistë për Euronews Albania, Gjekmarkaj e konsideroi “fazë tjetër historike” atë që po përjeton aktualisht PD në raport me ish-kryetarin e saj, Berisha. Ai tha se PD do ta kalojë këtë situatë dhe pas saj do të jetë në lartësinë e pritshmërive të qytetarëve.

Gjekmarkaj vlerësoi figurën e Berishës për faktin se është themelues i PD-së, President dhe Kryeministër dhe për këtë fakt çështja ndaj tij bëhet “edhe më dramatike dhe më e dhimbshme”. Sidoqoftë ai theksoi se në raport me SHBA, PD duhet të mbante pozicion “pro” saj.

“Jemi në një fazë historike tjetër, jemi përballë një vendimi që PD e ka certifikuar, por që nuk e ka marrë ajo, e ka marrë SHBA, nuk është servilizëm, nuk është ulje e shtyllës kurrizore fakti që ne bashkojmë vendimet me SHBA, pasi ata janë aleati kryesor i shtetit shqiptar,” – u shpreh Gjekmarkaj duke kujtuar ndikimin në histori të amerikanëve në çështjet e shqiptarëve.