Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Paketa e Biznesit në mbështetje të çdo biznesi shqiptar

Paketa e Biznesit në mbështetje të çdo biznesi shqiptar
x

Politike

Vendimi i Kushtetueses, avokati Spartak Ngjela jep paralajmërimin e papritur: Vendi shkon në zgjedhje të parakohshme sapo…

Vendimi i Kushtetueses, avokati Spartak Ngjela jep paralajmërimin e

Avokati Spartak Ngjela përmes një postimi në Facebook ka reaguar për gjendjen politike në Kosovë ku Gjykata Kushtetuese njohu vendimin e Hashim Thaçit për krijimin e qeverisë së re.

Avokati paralajmëron zgjedhje të parakohshme.

Postimi i plotë:

Gjykata Kushtetuese e Kosovës, bëri një gabim historik: goditi stabilitetin e shtetit të Kosovës, për të ndihmuar korrupsionin e lartë shtetëror.
Por nga kjo përfiton drejtpërsëdrejti Moska dhe Beogradi.

Janë naivë: ku mund të privohet një maxhorancë popullore me një vendim gjykate që nuk thotë dot asgjë teorike!!!
Por, a do ta lejojë shumica popullore të funksionojë një Parlament që ecën me paterica korruptive të pakicës popullore? Kurrë; se në një shtet demokratik nuk privohet dot nga pushteti politik maxhoranca popullore.
Kjo do të ndodhë dhe në Kosovë. Sepse, nëse masa kompakte popullore e rrethon Kuvendin e Kosovës që në mbledhjen e parë të tij, të nesërmen do të shkohet domosdoshmërisht në zgjedhje të reja. Çdo krizë në demokraci, sheshohet ose me kompromis, ose me zgjedhje.
Bllokimi i mundshëm i Kuvendit të Kosovës nga populli maxhoritar, do ta çojë gjendjen në zgjedhje të reja.

Po Gjykata Kushtetuese e Kosovës që e solli këtë gjëndje destabilizuese? Vendimi i saj joprofesionale quhet në të drejtën penale: condicio sine qua non - kushti pa të cilin - domethënë, shkaku kryesor i përplasjes shoqërore. Anëtarët e asaj Gjykatë, të cilët e votuan vendimin që kemi parë, nëse ai është i vërtetë; do të shkojnë në proces penal.
Të shohim sesi do të precipitojnë ngjarjet.