BREAKING NEWS

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri 16-vjeçarja, zbardhen detajet e para

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri
x
BREAKING NEWS

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të diskutohet

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e Shëndetësisë zbardh bilancin e 24 orëve të fundit: Shënohet një humbje jete nga COVID

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë të Fatos Nanos: Këtu për herë të parë u...

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë
x
BREAKING NEWS

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës për protestën e 7 korrikut: Berisha do destabilizim, do që të jetë sundues! Me katër bomba...

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela nxjerr zbuluar planin e Berishës dhe paralajmëron: Presion ndaj...

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi Ramës

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi
x
BREAKING NEWS

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi Rama, nuk e mbajnë nervat gjatë konferencës, merr vendimin drastik për gazetarin

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi
x

Politike

“Venecia është ftuar të japë opinion urgjent në dhjetor”, Taulant Balla del me deklaratën e fortë, ka një koment edhe për kritikat e Erion Braçes: E kam koleg të vjetër, ai …

“Venecia është ftuar të japë opinion urgjent në

Kryetari i grupit të PS-së, Taulant Balla u shpreh optimist për komisionin për reformën zgjedhore, e cila është një nga shtyllat e aksionit opozitar.

 “Barazi mes anëtarëve dhe të drejtë vetoje. Besoj se do ta gjejmë zgjidhjen në themelin e hedhur prej shumë vitesh kur ka ngritur Kuvendi Komisione për reformën zgjedhore”, tha Balla.

-Jemi darkodësi e plotë për tu ngritur për Komisionin të Posaçëm ku do të arsyetohet objekti i punës, përbërja apo çështje të tjera , 5% e punës është bërë. Këtë çështje do ta zgjidhim në mos brenda të enjtes në seancat e tjera të kuvendit të Shqipërisë. Në jemi duke diskutuar këtë çështje kemi shprehur vullnetin e plotë për të ngritur këtë Komision të Posaçëm. Nuk është hetim ky është komision i posaçëm i reformës zgjedhore. Nuk dua të hyj në detaje sepse kur bëhen publike vonohemi më shumë. Mendimi im është që komisioni adreson rekomandimet e OSBE ODIHR, ky do të jetë objekt i punës, nëse komisionit do ti jepen propozime të tjera do të shqyrtohen. Unë besoj që ne do ta gjejmë zgjidhjen në këndvështrimin e mëparshëm.

Zgjatja e Vetingut?

-Unë nuk dua të bëj debat për këtë çështje as deklarata që nuk ka nevojë kuvendi për të vazhduar shërbimin, kjo është një çështje që i takon komisionit të ligjeve dhe komisionit të Venecias për të dhënë një opinion për këtë çështje, komisioni i Venecias e ka parashikuar në ditët e para të dhjetorit. Të çojmë përpara një nevojë të domosdoshme.

PS do të mbështetë paketën fiskale dhe buxhetin e 2022 është jo vetëm më i madh por edhe më i drejtë për mbështetjen e gjerë.

Erion Braçe?

-Erioni është një koleg i imi shumë i vjetër, me të cilin diskutoj çdo ditë. Secili nga ne ka këndvështrimin e tij, këto janë çështje të vendimmarrjes politike.