BREAKING NEWS

Listat e hapura/ Kryeministri Rama del live dhe jep qëndrimin e PS (VIDEO)

Listat e hapura/ Kryeministri Rama del live dhe jep qëndrimin e PS (VIDEO)
x

Politike

Vendimi i Kushtetueses për qeverinë e re, Vetëvendosje del me qëndrimin e radhës për zgjidhjen e krizës politike

Vendimi i Kushtetueses për qeverinë e re, Vetëvendosje del me

Lëvizja Vetëvendosje, në një konferencë për shtyp, bëri të ditur se do të nisë një peticion online në të cilën do të kërkohet për zgjedhje të reja.

Sekretarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Vlora Haxhimurati, dhe Liburn Aliu thanë se zgjedhjet janë zgjidhje e krizës politike e vetmja rrugë për të dalë nga gjendja aktuale.

“Nuk do të lejohet shkelja e demokracisë së popullit. Qeveria u godit prej LDK-së dhe PLAN. Ngulfatja e shtetit me borde e shumë të tjera. Duan ta grabitin shtetin, vendimi i Kushtetueses ishte antikushtetues, i cili hapi rrugë për regjim”, u tha në konferencë.

“Çka tjetër mund të prisnim nga një Gjykatë kur gjyqtarët janë të kapur nga PLAN-i e të kërkuar nga Interpoli”, ka potencuar ajo.

Ndër të tjera u fol edhe për raportin e UNDP-së mbështetur nga UNICEF-i.

“Sot kemi parë një raport të UNDP-së ku konstatohet se kënaqshëmria me punën e ekzekutivit është rritur. I njëjti raport tregon se me punën e kryeministrit Kurti janë të kënaqur 65 për qind e qytetarëve. Edhe pse kjo qeveri u godit prej LDK-së ajo vazhdoi të bëjë punë të mirë. Aktvendimi i Gjykatës hap rrugë për regjim ku vota e qytetarëve bëhet e parëndësishme. Do të nisim një peticion online për të kërkuar zgjedhje”, tha Haxhimurati. /Telegrafi/

Më të lexuarat