BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x
BREAKING NEWS

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se të dalë në gjyq për dy çështjet e tij penale, çfarë do të dalë nga goja e ish-agjentit të FBI për kryeministrin Rama, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe deri te bisedat e fshehta...

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se
x
BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x

Politike

Vetingu konfirmoi 91 prokurorë dhe shkarkoi 50, Balla: Nevojiten 103 prokurorë të rinj në sistem, vakancat plotësohen për rreth 4-5 vite

Vetingu konfirmoi 91 prokurorë dhe shkarkoi 50, Balla: Nevojiten 103

Plotësimi vakancave në prokurori kërkon rreth 4-5 vite, me një ritëm emërimesh 25-26 prokurorë në vit. Alfred Balla, kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, duke raportuar dje tek Komisioni i Ligjeve, u tha se vetingu ka krijuar një boshllëk të madh në radhët e Prokurorisë. “Presim 105 prokuror të futen në sistem në këto 4-5 vite. Asnjëherë nuk kemi arritur të kemi 341 prokurorë të plotë sipas strukturës. Kujtoj janë ende 70 prokuror që s’kanë përfunduar vetingun”, tha Alfred Balla. Për të zgjidhur problemin e vakancave, Balla kërkoi nga ligjvënësit të gjendet një mekanizëm zhbllokues për të afruar më shumë prokurorë nga magjistratura.“Për këtë vit që kërkuam 40 kandidatë nga magjistratura, na kanë kaluar 26”, tha Balla. Ai tha se kalueshmëria në procesin e vetingut për prokurorët ka nivelin 54%, ndërsa mbeten dhe 70 prokurorë ende në proces. “Në vitin 2022, nga vetingut në total janë konfirmuar 91 prokuror, u shkarkuan 50. Që prej nisjes së vetingut u dorëhoqën 21 prokuror, 11 kanë dalë në pension”, tha Balla. Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, shtoi se janë 8 prokurorë të cilët kërkuan mbrojtje për jetën gjatë vitit 2022. “U morën masat për mbrojtjen e tyre. Sot prokurorët më të mbrojtur se kurrë”, tha Balla.

 

Më të lexuarat