Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vetingu, KPK: Zyra e Hipotekave ka vonuar përgjigjet, për subjektet e rivlerësimit kemi kërkuar informacion edhe jashtë vendit

Postuar: 10/08/2018 - 08:05

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka deklaruar dje se për punën e tij shpesh është bërë pengesë Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme. Në një reagim të dhënë për një media tjetër, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pohoi se gjatë punës së tij ka kërkuar informacione në lidhje me subjektet e rivlerësimit, prokurorë apo gjyqtarë tek disa prej institucioneve kryesore në vend, si Shërbimi Informativ Shtetëror, OSHEE, banka apo drejtori të gjendjes civile. Komisioni i Pavarur deklaroi se të gjitha institucionet kanë kthyer përgjigje, ndërsa zyra e Hipotekave ka pasur vonesa në kthimin e përgjigjeve për subjektet e rivlerësimit. “Komisionit të Pavarur të Kualifikimit i lind nevoja të bashkëpunojë me institucione shtetërore/ private për të marrë informacionin e nevojshëm sipas legjislacionit përkatës. Kështu, sqarojmë se asnjë institucion, të cilit KPK-ja i është drejtuar, nuk ka refuzuar të përgjigjet. Mund të ketë pasur vonesa në kthimin e përgjigjeve, në mënyrë të veçantë nga ZVRPP-të, por asnjëherë refuzim përgjigjeje”, deklaroi dje Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Më tej, Komisioni bëri me dije se ndaj subjekteve të caktuara të rivlerësimit ka kërkuar informacion dhe jashtë vendit për të konfirmuar nëse deklaratat e bëra prej tyre janë të sakta apo jo. Sakaq, KPK pohoi gjithashtu se deri më sot nuk ka referuar asnjë dosje tjetër në prokurori në lidhje përveç asaj të ish-gjyqtarit të Kushtetueses Besnik Imeraj. “KPK-ja në zbatim të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë dhe ligjit nr. 84/2016, ka të drejtën të kërkojë informacione dhe jashtë vendit, siç dhe ka kërkuar për subjekte të caktuara për të cilët ka qenë e nevojshme. Në përfundim ju njoftojmë se përveç rastit të subjektit të rivlerësimit, z. Besnik Imeraj, të cilit ju referua dosja në Prokurori, KPK nuk ka referuar tjetër dosje”, u shpreh KPK.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/01/2019 - 23:50

Avokati i njohur Altin Goxhaj, i ftuar në studion e televizionit “Fax News”, ka bërë një analizë të hollësishme të ngjarjeve të fundit në vend, që nga Qeveria e re e deri tek zgjedhja e Kryesisë së Re të P

Postuar: 20/01/2019 - 23:30

Pas akuzave të LSI-së në drejtim të tij, të cilët e bëjnë fajtor për gjendjen ekonomike në të cil

Postuar: 20/01/2019 - 20:51

Ish-ministri socialist Niko Peleshi ka publikuar pak më parë një shkrim ku i referohet Institutit

Postuar: 20/01/2019 - 19:53

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka dhënë një intervistë për gazetën “Albanian Daily

Postuar: 20/01/2019 - 18:52

Përmes një postimi në Facebook, deputeti i PD, Luçiano Boçi thotë se një ndër bukuritë e rralla t

Postuar: 20/01/2019 - 18:17

Kryeministri Rama i ka ngarkuar ish-ministrit të Jashtëm, pas shkarkimit ‘kujdestarinë&rsqu

Postuar: 20/01/2019 - 17:57

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmit Bushati, në një intervistë për gazetën Albanian Daily News, ka thë