Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vetingu në polici nis me shkarkime, Oltion Shehu nuk justifikon dot pasurinë, del në seancë dëgjimore dhe zv/drejtori i SHÇBA

Postuar: 09/11/2019 - 08:16

Vetingu në polici nisi me vendime negative. Dje, Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit shkarkoi nga detyra Oltion Shehun, shefin e Sektorit të Ankesave në shërbimin për Çështjet e Brendshme. Gjatë seancës dëgjimore të zhvilluar të martën e 5 nëntorit, Komisioni tha se ka konstatuar probleme në pasurinë e subjektit të rivlerësimin. Sipas Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit, Shehu nuk justifikon dot shpenzimet në raport me të ardhurat. Relatorja e çështjes tha se nga hetimi rezulton se Shehu zotëron një banesë dy-katëshe në Tiranë me sipërfaqe 161.6 m2, me burim krijimi të deklaruar dy kredi në vlerën 500 mijë lekë dhe një 1 milion lekë, si edhe kursime në vlerën 2.5 milionë lekë. Lidhur me këtë konstatim, subjekti ka shpjeguar se certifikatën e pronësisë, sipërfaqja 77 m2 përfaqëson gjurmën e ndërtesës, pasi pjesa tjetër e sipërfaqes prej 16.6 m2 i përket katit të dytë. KJV ka konfirmuar dy kreditë e marra prej efektivit të policisë, ndërsa identifikoi pamundësi për nisjen e ndërtimit të banesës në vitin 2003. Relatorja tha gjatë relatimit se të ardhurat e bashkëshortes së subjektit për periudhën 2000-2003 kanë qenë rreth 280 mijë lekë, ndërsa të efektivit kanë qenë 104 mijë lekë. Pas kësaj analize, Komisioni ka konstatuar se subjekti i rivlerësimit nuk ka pasur mundësi për të krijuar kursime të mjaftueshme për të nisur ndërtimin e banesës. Relatorja tha gjatë seancës se subjekti i rivlerësimit ka deklaruar në deklaratën veting se ka punuar në vitet e mëvonshme edhe si kamarier në një lokal e menaxher në një hotel ku ka siguruar përkatësisht 1 milion dhe 1.3 milionë lekë. Lidhur me kriterin e figurës, KJV nuk ka konstatuar përfshirje të subjektit në aktivitete të paligjshme apo të ketë pasur kontakte të papërshtatshme me persona me lidhje me krimin e organizuar. Shehu ka kaluar pa probleme edhe testin psikologjik.

Zv/drejtori i SHÇBA para KJV
Paraditen e 8 nëntorit doli para Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit zv drejtori i SHÇBA, Adriatik Ago. Komisioni ka konstatuar se nuk ka probleme lidhur me deklarimin e pasurisë, dhe nga hetimi administrativ kanë rezultuar të sakta deklarimet për një apartament 62 m2 në Tiranë të privatizuar në vitin 1994 në vlerën rreth 4.400 lekë, ku subjekti zotëron 66% të kësaj prone. Dhe për një apartament tjetër në Tiranë, ku Ago ka rezultuar si bashkëpronar me pjesë takuese rreth 1/3, të përfituar nga privatizimi nuk u identifikuan probleme. Po i njëjti përfundim është arritur për blerjen e një automjeti. Komisioni ka konstatuar se Ago ka pasur burime të ligjshme për krijimin e pasurive të tij. Lidhur për pasurinë apartament 53 m2 i krijuar nga ndërtimi i një shtese në pallatin ekzistues në vitin 1999 e të legalizuar në vitin 2012, relatorja tha se ka pasur një kontratë ndërtimore të përbashkët edhe pse shtesat janë kryer në tokë shtetërore. Për këtë, Ago u shpreh se për ndërtimin e shtesës, si ai ashtu edhe banorët e tjerë të pallatit kishin zbatuar gjithë legjislacionin e kohës, duke kërkuar e marrë leje ndërtimi në bashki para se të niseshin punimet. Lidhur me kriterin e figurës dhe profesionalizmit, Ago u vlerësua pozitivisht. Vendimi përfundimtar do të jepet më13 nëntor.

Ornela ÇELPICA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 23:55

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka bërë thirrje që, zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi të merret në mënyrë urgjente në Prokurori në lidhje me videon e paralajmëruar ku Presidenca ka një video ku një ambasador kry

Postuar: 18/11/2019 - 23:34

I ftuar në emisionin “Open”,presidenti Ilir Meta foli edhe për Opozitën, për të cilën

Postuar: 18/11/2019 - 23:28

Pasi presidenti Ilir Meta shpalli non-grata në ambientet e presidencës, ambasadorin e OSBE në Shq

Postuar: 18/11/2019 - 23:08

I pyetur se cila ishte arsyeja që ftoi në takim edhe fondacionin e shoqërisë së hapur SOROS, pres

Postuar: 18/11/2019 - 22:57

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim një delegacion të nivelit të lartë të Asamblesë Parla

Postuar: 18/11/2019 - 22:55

I ftuar në emisionin “Opinion”, deputeti socialist AlketHyseni u ankua që u la i fund

Postuar: 18/11/2019 - 22:54

Meta ka komentuar edhe një herë a do e shpërndajë presidenti apo jo.