Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vetingu nis dhe në Gjykatën e Tiranës, përzgjidhen dosjet për 6 gjyqtarë, ja emrat që do të verifikohen të parët

Postuar: 15/11/2017 - 08:09

Procesi i Vetingut ka zbritur dje edhe në Gjykatën e Tiranës. Pas Gjykatës së Krimeve të Rënda, Komisioni i Kualifikimit ka zbarkuar në Gjykatën e Tiranës për të përzgjedhur dosjet e para që do të kalojnë në sitë. Paraditen e djeshme është hedhur shorti për dosjet e gjashtë gjyqtarëve të këtij institucioni. Gjyqtarët e Gjykatës së Tiranës që do të kalojnë në lupën e vetingut janë Brunilda Kadi, Brunilda Kashmi, Artan Lazaj, Astrit Faqolli, Bledar Abdullai dheAlma Brati. Nga gjashtë emrat e përzgjedhur, vetëm Bledar Abdullai është nga Dhoma Penale e Gjykatës së Tiranës, ndërsa pesë të tjerët i përkasin Dhomës Civile. Për secilin prej këtyre gjyqtarëve do të përzgjidhen me short pesë çështje që janë gjykuar gjatë viteve të fundit, nga 2013 e në vazhdim, ku do të bëhet rivlerësimi kalimtar i aftësive profesionale dhe nëse kanë kryer apo jo shkelje të ligjit gjatë punës së tyre gjykuese. Procesi i verifikimit të karrierë konsiderohet si më i vështiri, pasi do të hapet çdo lloj dokumenti dhe akuze që është ngritur ndaj gjyqtarëve. Sipas ligjit, Komisioni ose Kolegji i Apelimit ka të drejtë të mbledhë deklarata nga subjekti i rivlerësimit, nga dëshmitarët, ekspertët dhe publiku, të marrë dokumente të tjera shkresore, sipas formave të parashikuara në ligj ose dokumenteve të marra nëpërmjet mjeteve fotografike, të regjistrimit ose mjeteve të tjera teknike, të këqyrë dhe të kontrollojë sende të luajtshme ose të paluajtshme, bazuar në vendimin e gjykatës kompetente. Duke u bazuar në ligj, deklarata e dhënë nga dëshmitari ose eksperti gjatë një procesi penal mund të përdoret në cilësinë e provës. Përpunimi i këtyre të dhënave do të vendosë në fund nëse gjyqtari do ta kalojë procesin e Vettingut ose jo. Përzgjedhje të tilla pritet të kryhen në të gjitha gjykatat e vendit si dhe prokuroritë, ndërsa i gjithë procesi do të monitorohet nga ndërkombëtarët e Operacionit të monitorimit ONM. Nga ana tjetër, gazeta bën me dije se në lupën e vetingut do të kalojnë pikërisht këta gjashtë gjyqtarë, pasi ata janë kandidatë për anëtarë të Këshillit të Lartë Gjyqësor.

Vetingu në Gjykatën e Krimeve të Rënda

Sakaq, Komisioni i Kualifikimit zbriti në Gjykatën e Krimeve të Rënda dy ditë më parë, për të përzgjedhur dosjet e dy gjyqtarëve, Dritan Hallunaj dhe Nertina Kosova, të cilët do të kalojnë në sitë. Ashtu si me gjyqtarët e Gjykatës së Tiranës, edhe gjyqtarët e Krimeve të Rënda që do të verifikohen janë kandidatë për anëtarë në Këshillin e Lartë Gjyqësor. Komisionerët, nën vëzhgimin e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, kanë bërë përzgjedhjen e 10 dosjeve që do të hapen shumë shpejt, së bashku me procesverbalet dhe gjithçka tjetër që i takon vendimit. Sa i takon emrave të mësipërm, Hallunaj është i njohur për publikun. Ai shqyrtoi akuzat ndaj Arben Frrokut, i cili u la i lirë. Për këtë arsye ndaj tij nisi një hetim. Ndërkohë Nertina Kosova ka shqyrtuar rastin e Dritan Dajtit, por që më vonë është tërhequr nga trupa gjyqësore. Po ashtu ajo ka shqyrtuar rastin e Fadil Kasemit, burri që vrau gjyqtaren Fildes Hafizi. Ndërkohë, kujtojmë se ky proces verifikimi ka mbaruar në Gjykatën Kushtetuese, Gjykatën e Lartë dhe Prokurorinë e Përgjithshme, teksa tani vëmendja do të kalojë te kandidatët e KLGJ. 

Mimoza Ibra

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 22

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/02/2018 - 17:48

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka ngritur dy shqetësime lidhur me ligjin e pronave të sjellë në Kuvend. Sipas Tabaku, ai ligj është pjesërisht antikushtetues dhe ka dhënë arsyet pse.

Postuar: 17/02/2018 - 17:10

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar mbi çështjen e Adriatik Llallës, ku SHBA-ja i ka mohuar vizën pasi e cilëson si të përfshirë në akuza mbi afera të mëdha korru

Postuar: 17/02/2018 - 16:04

Partia Demokratike ka njoftuar sot se kryetari i saj Lulzim Basha gjatë Samitit të udhëheqësve botërorë të partive të qendrës së Djathtë ka shprehur në Budapest vlerësimin e opo

Postuar: 17/02/2018 - 12:45

Bashkëkryetari i Komisionit për Reformë Zgjedhore, Bledi Çuçi sot ka kundërshtuar qëndrimin e Oerd Bylykbashit, i cili dje tha se zyrtarisht Komisioni i Reformës Zgjed

Postuar: 17/02/2018 - 12:08

Ish-kryeministri Sali Berisha uron sot diten e madhe per Kosoven dhe shqiptaret.

Berisha shkruan se Kosova është faktor i rëndësishëm paqe dhe stabiliteti në rajon.

Postuar: 17/02/2018 - 11:57

Në raportin e inspektorëve të UEFA-s të publikuar dy ditë më parë, përmendej edhe emri ish-deputetit demokrat Dashnor Sula, që ka qenë presidenti i Shkumbinit të Peqinit.

Postuar: 17/02/2018 - 11:42

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, me anë të një videomesazhi ka uruar të gjithë qytetarët për 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.