BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

Vetting për politikanët/ Basha: Qytetarët presin transparencë për ata që marrin vendime për jetë e tyre

Vetting për politikanët/ Basha: Qytetarët presin

Nga Elbasani ku po zhvillon një takim më të rinjtë Lulzim Basha ka përsëritur thirrjen për vetting për politikanët. Ndiq paranë, nuk është një doktrinë apo filozofi që e kemi shpikur ne. Është një doktrinë e lashtë e përdorur në luftën kundër mafies në Itali.
Në fakt ajo që i dhemb më shumë botë së krimit dhe të korruptuarve është sekuestrimi i pasurive, tha Basha.Pjesë nga fjala e Bashës

Mënyra më e thjeshtë për të hetuar një çështje ku dyshohet se një figurë, në këtë rast politike është përfshirë në afera korruptive, ndiq paranë.
Çfarë domethënë ndiq paranë?
Shiko çfarë shpenzon. Shiko pronat e tij dhe familjarëve të tij.
Ndiq paranë, nuk është një doktrinë apo filozofi që e kemi shpikur ne. Është një doktrinë e lashtë e përdorur në luftën kundër mafies në Itali.
Në fakt ajo që i dhemb më shumë botë së krimit dhe të korruptuarve është sekuestrimi i pasurive.
Ndiq paranë është edhe thelbi i tre propozimeve që kam pritur në këto takime me rininë dhe qytetarët, vetingu politik.
Në thelb ka si propozim “ndiq paranë”. Çdo person nga ata 220 apo 230 njerëz që marrin përsipër t’ju përfaqësojnë duhet t’i nënshtrohen një kontrolli për të parë nëse justifikojnë apo jo pasurinë që kanë në emrin e tyre apo në emër të familjarëve të tyre, apo edhe lidhjeve të tyre të hapura dhe të padeklaruara.
I njëjti proces që i nënshtrohen sot gjyqtarë dhe prokurorë, vetingu i drejtësisë.
I njëjti proces që do të bëjë edhe oficerët e policisë.
I njëjti proces që do ta bëjnë edhe anëtarët e administratës.
Pse jo për politikanët?! Ndiq paranë. Ky është një nga propozimet kryesore me të cilat kam dalë në këtë tur takimesh.
A e meritojnë qytetarët shqiptarë që 140 deputetët të parlamentit, 61 kryetarët e bashkive dhe kabineti qeveritar, të kenë të njëjtën shkallë transparence para qytetarëve, si ajo që me ligj funksionon për drejtësinë dhe Policinë e Shtetit?
A e meritoni ju këtë transparencë, po apo jo?
Po!
Këtë transparencë nuk e kemi.
Kemi prej 2018-ës që e propozojmë, nuk po biem dakord që të miratojmë një ligj që politikanët të kenë një kontroll të plotë të pasurisë së tyre.
E justifikojnë apo jo?
Pse është e rëndësishme kjo?
Së pari, sepse këta njerëz marrin vendime që prekin dpd jetën tuaj.
Dhe po të ishin vendimet më të përkora, këta njerëz do të duhej të ishin të lirë prej çdo konflikt interesi.