Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vettingu në polici, zv.ministri i Brendshëm zbulon çfarë do i ndodhë efektivëve nëse shkarkohen nga detyra

Postuar: 17/09/2019 - 17:55

Efektivët e policisë që do të shkarkohen nga procesit i Vettingut në polici, të cilët nuk justifikojnë pasurinë e tyre do shkojnë për ndjekjen penale. Zv/ministri i Brendshëm, Julian Hodaj nuk caktoi ende një datë se kur do të nisë shqyrtimi për dosjet e para në Komisionin e Jashtëm të Vlerësimit.

Procesi i Vettingut në radhët e uniformave blu ende nuk ka një datë përfundimtare se kur do të nisë shqyrtimin për 45 dosjet e para me gradat më të larta në Policinë e Shtetit dhe në Gardën e Republikës.Zv/ministri i Brendshëm theksoi se fokusi nga ana e Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit është rritja e standardeve profesionale për verifikimin e dosjeve dhe jo caktimi i një date për nisjen e procesit të Vettingut.
 
“Seancat dëgjimore në tagrin tonë si Ministri e Brendshme nuk ka tagër të ndërhyjë. Në dijeninë tonë disa nga dosjet janë pothuajse gati”, tha ai.
 
Hodaj theksoi se për efektivët që nuk justifikojnë pasurinë dhe shkarkohen nga Vetting do të ketë ndjekje penale. Policët që dikur kanë qenë punonjës së të ish-Sigurimit të Shtetit, nuk do të përjashtohen automatikisht, shtoi Hodaj, por do të dalin para Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit për seancë dëgjimore.
 
Ndryshe nga Vettingu në drejtësi, ai në radhët e Policisë së Shtetit do të jetë më favorizuar për ata punonjës që do të kenë probleme vetëm me anën profesionale dhe justifikojnë pasurinë dhe integritetin në punë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/10/2019 - 09:20

Ngritja e Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion pritet të sjellë goditje në radhët e të korruptuarve dhe krimit të organizuar.

Postuar: 19/10/2019 - 09:05

Këshilli i Bashkimit Europian ka vendosur sërish kundër Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Postuar: 19/10/2019 - 08:35

DW: Pas shpresave tё mёdha, erdhi njё zhgёnjim i madh pёr Maqedoninё e Veriut dhe Shqiprёinё.

Postuar: 19/10/2019 - 08:11

Zbardhet lista e deputetëve të cilët synojnë të marrin kredi të butë.

Postuar: 19/10/2019 - 08:08

 Dy ditë më parë Presidenti i Republikës, Ilir Meta vendosi që të dekretojë emërimin e proku

Postuar: 19/10/2019 - 08:06

Çdo ditë e më shumë po jepen sinjale se kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike,

Postuar: 19/10/2019 - 08:04

 Opozita parlamentare vijon të jetë e bindur se miratimi i reformës zgjedhore nuk do të kalo