Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vettingu në Politikë/ Deputeti i PD: Ka qindra politikanë që janë në ‘listën e zezë’. Do ta pastrojmë peshkun nga koka!

Postuar: 11/09/2018 - 18:01

“Janë rreth 100 deri në 200 politikanë e ish politikanë që janë në listën e zezë të dyshimeve serioze, e kësisoj ata duhet të futen në vettingun e propozuar nga opozita.”

Ishte kjo deklarata e deputetit demokrat Ervin Salianji. Demokrati tha se kauza kryesore e vettingut për politikanët është largimi i atyre që janë te lidhur me krimin dhe nuk justifikojnë dot pasurinë.

“Sot janë 100-200 politikanë që kanë problem dhe qytetarët kërkojnë të hetojnë. Kjo është në interes dhe në shërbim të publikut. Sot ky proces nuk e ndalon hetimin e prokurorisë. Këtu ka vetëm një frikë të Ramën dhe mazhorancës, për shkak të lidhjes me krimin e organizuar. Që sot nuk ka asnjë pengesë ligjore, as prokuroria të çojë para drejtësisë politikanë dhe familjarë të tyre. Nëse ikin disa politikanë, por cili është problemi këtu?! Kjo shyqyr që do të ndodh. 

Vettingu në politikë sjellë një proces të shëndoshë. Ta nisim pastrimin nga koka, por shqiptarët thonë se peshku qelbet nga koka. Ne nuk e kemi ndarë pjesën e një plani apo alternativë. Ne nuk e kemi zhvendosur aspak nga çështje e rëndësishme. Sinjali i televizioneve, ashtu siç e fituam betejën nga Teatri. Ne nuk e kemi larguar fokusin nga çështjet që kanë interes për qytetarët.”, -tha Salianji në News24.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/06/2019 - 23:10

 Ish-kryeministri Fatos Nano dhe bashkëshortja e tij Xhoana Nano, këtë pasdite kanë kaluar me makinën në zonën e unazës së Re, por tek "Astiri" si çdo pasdite, banorë të zonës mbështetur nga Partia Demo

Postuar: 15/06/2019 - 22:55

Kryeministri Edi Rama nga Korça ku po mbajti një takim elektoral deklaroi se sa herë që opozita k

Postuar: 15/06/2019 - 22:43

 Ish-deputeti i PD, Endri Hasa shprehet se njerëzit janë të irrituar dhe kjo është arsye që

Postuar: 15/06/2019 - 22:10

 Pas përplasjeve dhe konfrontimeve që pati me nëndrejtorin e Policisë së Shtetit, Gjovalin L

Postuar: 15/06/2019 - 21:55

Kryeministri Rama nuk ka lënë pa ironizuar kundërshtarët e tij politik, nga Monika Kryemadhi e Lu

Postuar: 15/06/2019 - 21:35

 Kryeministri Edi Rama ka zbuluar një incident që ka ndodhur në vitin 2011 kur për bashkinë

Postuar: 15/06/2019 - 21:19

 Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka reaguar pas ironisë së Kryeministrit Rama, i cili