Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Video/ Mid’hat Frashëri u akuzua si bashkëpunëtor i nazistëve/ Studiuesi i njohur nxjerr fakte të forta

Video: 

Postuar: 15/11/2018 - 11:29

Studiuesi i njohur, Aurel Plasari ka hedhur poshtë deklaratat e të gjithë atyre që janë shprehur se shkrimtari dhe politikani Mid’hat Frashëri ishte bashkëpunëtor nazistëve.

Gjatë një interviste në “Opinion”, Plasari tha se nuk ka asnjë dokument që e provon këtë akuzë.

Plasari: Nuk kanë nxjerrë asnjë dokument të tillë, këtë duhet ta nxjerrin ata që e akuzojnë

Fevziu: Ka një dokument që ai thotë se të ndalohet përkohësisht lufta nga gjermanëve se kishte përplasje me partizanët.

Plasari: Po. Unë këtë e lexoj se ka dashur t’i vendosë frerë luftës civile. Unë kështu e lexoj. Kjo nuk është ndonjë akuzë që të ulë armët. Mendoj që është e kuptueshme kjo situatë se c’është Balli, një organizatë e lirë jo me disiplinë ndëshkuese, ku futeshin edhe njerëz të mirë, por edhe njerëz kot, sikurse edhe në partinë Komuniste, i vriste vetë ai i pastronte.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 18:17

Në takimin që zhvilloi në Burrel, Lulzim Basha sulmoi edhe Agron Malajn, kandidatin e Partisë Socialiste për këtë bashki.

Postuar: 24/05/2019 - 18:02

Ndonëse nuk pati një përgjigje zyrtare për ftesën e tretë për dialog të kryeministrit Rama, 

Postuar: 24/05/2019 - 17:51

Kryeministri Edi Rama e quan një lajm fantastik zbulimin e burimeve të reja të naftës në Shqipëri

Postuar: 24/05/2019 - 17:44

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi i ftuar në rubrikën “Opinion” në &

Postuar: 24/05/2019 - 17:33

 I ftuar në “Top Talk”, nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho, foli ed

Postuar: 24/05/2019 - 17:24

 Kreu i Partisë Demokratike duket se nuk ka pritshmëri të mëdha nga takimi i tij në Mat.

Postuar: 24/05/2019 - 17:00

Kabineti i Komisionerit për Zgjerim në Bashkimin Evropian, Johannes Hahn po e mendon seriozisht m