Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Viktimizim", flet për herë të parë Rudina Hajdari, i jep "goditjen" e fortë presidentit dhe zbulon nëse do votonte “pro” shkarkimit të Ilir Metës

Postuar: 12/06/2019 - 10:27

Kriza e thellë politike ka kapluar vendin, teksa Presidenti anuloi datën e zgjedhjeve lokale dhe mazhoranca kërkoi shkarkimin e tij. Në lidhje me këtë ka patur reagime të shumta edhe nga analistë e gazetarë politikë, deputetë e figura politike të njohura në vend.

Rudina Hajdari, deputetja e PD, vajza e një prej themeluesve të kësaj partie ka folur në lidhje me çdekretimin e Metës dhe nismës së mazhorancës për ta shkarkuar atë.

E ftuar në studion e A2 CNN ajo tha:

Erdhi një propozim nga PS për një mocion për debat dhe jo për shkarkim. Mocioni për shkarkim kërkon 35 deputetë, unë nuk kam parë një propozim të tillë nga 35 deputetë.”

Hajdari shtoi se gjuha me të cilën mazhoranca i është drejtuar Metës është tejet e butë:

"Rezoluta ishte shumë e butë, mazhoranca duket sikur ka bërë një qortim. Thuhet se e fton Presidentin për reflektim. Nga ana tjetër presidenti nuk është i frikësuar dhe as i mërzitur. Duket si një taktikë për viktimizim. Mendoj se duhet të mendojmë për krizën dhe do t’i lëmë populizmat.”

Ajo tha se Meta e di dhe vetë që i ka kaluar kompetencat:

“Presidenti e di shumë mirë që i ka kaluar kompetencat. Jemi Republikë parlamentare, ka një nen që thotë se presidenti nuk mund t’i tejkalojë kompetencat. Presidenti duhet të kishte pasur thirrje konkrete për reformën zgjedhore, për dialogun, për Gjykatën Kushtetuese dhe duhet të kishte një datë për zgjedhjet vendore dhe parlamentare.”

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2019 - 14:43

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka komentuar në rubrikën Opinion në “Neës24”, vendimin e sotëm të Kolegjit Zgjedhor për të lënë në fuqi 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendor

Postuar: 24/06/2019 - 14:40

Ambsasdori i BE, Luigi Soreca ka takuar sot kryetarin e Këshillit të Emërimit të Drejtësisë Ardia

Postuar: 24/06/2019 - 14:28

“A do ketë marrëveshje opozitë-qeveri në minutën e fundit?”, kjo ka qenë pyetja që mi

Postuar: 24/06/2019 - 14:28

Pas vendimit që mori Kolegji Zgjedhor ditën e sotme për zhvillimin e zgjedhjeve lokale në vend, k

Postuar: 24/06/2019 - 14:14

Përfaqësuesi ligjor i PD-së në KQZ, Ivi Kaso ka reaguar pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor për zgj

Postuar: 24/06/2019 - 14:14

Pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor për të lënë në fuqi 30 qershorin, duke rrëzuar dekretin e Presi

Postuar: 24/06/2019 - 14:08

Ndërkohë Sali Berisha akoma nuk e ka thënë edne fjalën e tij në lidhje me vendimin e Kolegjit Zgj