BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x

Politike

“Vizioni ynë nuk ka qenë i duam shqiptarët në Europë”, Bislim Ahmetaj: Ju tregoj një nga arsyet kryesore pse nuk qenë funksionale demokracia në vendin tonë

“Vizioni ynë nuk ka qenë i duam shqiptarët në

Kreu i grupimit “Dhjetor '90”, Bislim Ahmetaj është shprehur se vizioni i tyre ishte “E duam Shqipërinë si Europa, dhe jo i duam shqiptarët në Europë.”

Ahmetaj tha se dhuna dhe shtypja në Shqipëri ka qenë e jashtëzakonshme, ndërsa shton se kjo është dhe një nga arsyet që demokracia në vendin tonë nuk ka qenë funksionale.

Bislim Ahmetaj: Dhjetori ishte pasojë e asaj dhune asaj shtypje atij regjimi,  nga më të egrit e mundshëm që ka njohur lidhja komuniste. Vizioni ynë ka qenë si qartë, e duam Shqipërinë si gjithë Europa, jo i duam shqiptarët ne Europë. Nuk ia kemi dalë por Shqipëria është transformuar në mënyrë të jashtëzakonshme në raport me atë që ka qenë. As në Rusi, as në Rumani, nuk ishte ajo  që ndodhi në Shqipëri. Shtypja dhe dhuna në Shqipëri ka qenë e jashtëzakonshme, dhe demokracia gjatë këtyre viteve për këto arsye nuk ka qenë funksionale.

Teksa ka folur për situatën që është krijuar në politikë, Ahmetaj shprehet se Basha ka mentalitet stalinist.

Ndër të tjera ai thekson se Shqipëria ka kapacitet njerëzore për ta për të përmirësuar vendin por megjithatë ky përmirësim pengohet nga politika.

Bislim Ahmetaj: Basha ka mentalitet stalinist, Bolshevik. Ai e ka treguar këtë që në momentin e parë që humbi zgjedhjet e para, të dyta dhe të treta. Shqipëria e ka detyrë të vetë pastrojë veten. Qytetari shqiptar duhet ta mendojë që demokracia nuk është një instrument që mund ta vësh në duart e një njeriu dhe ai mund ta çmontojë.

Demokracia në Shqipëri ka qenë jofunksionale, ka qenë demokraci në letra. Jam i sigurt që Shqipëria ka kapacitete njerëzore për ta përmirësuar këtë vend në një standard shumë të lartë, por politika e ka kapur këtë vend.

Më të lexuarat