BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

Vjedhja e milionave parave nga buxheti shtetëror, deputeti i njohur del me thirrjen urgjente: Organet hetimore nuk duhet t'i zërë gjumi derisa...

Vjedhja e milionave parave nga buxheti shtetëror, deputeti i njohur del me

Deputeti i Partisë Demokratike Dashnor Sula, ka deklaruar se KLSH ka evidentuar që 770 milionë euro të vjedhura nga buxheti shtetit.

Në një reagim në rrjetet sociale, Sula se referuar KLSH, fusha e parë ku ka pasur shkelje tek të ardhurat dhe kategorizuar si dëm ekonomik është ajo e shitjes, blerjes dhe dhënies me qira të pasurisë shtetërore.

Ai deklaroi se qytetarët duhet të kërkojnë llogari qeverisë për në fakt të tillë, ndërkohë që organet përkatëse duhet të kryejnë hetime në lidhje me abuzimet dhe të vendosin para drejtësisë përgjegjësit.

Postimi plotë:

Fakt/ 770 milionë euro të vjedhura nga buxheti shtetit, kush mban përgjegjësi?!


Shqiptarët nuk janë të varfër, por të vjedhur. Ky është një fakt që meriton vëmendjen e organeve të drejtësisë, por jo më pak edhe të qytetarëve.
Institucioni suprem i auditit (KLSH) ka zbuluar se rreth 770 milionë euro janë vjedhur në institucionet shqiptare.
Kjo është një vjedhje që për mendimin tim organet e hetimit nuk duhet ti zinte gjumi deri në gjetjen e autorëve. Aq më tepër që rastet janë shfaqur ku zyrtarët shtetërorë fshehin paratë në tubat e aspiratorëve.
KLSH nxjerr në pah disa fakte shumë të rëndësishme. ‘Fusha e parë ku ka pasur shkelje tek të ardhurat dhe kategorizuar si dëm ekonomik është ajo e shitjes, blerjes dhe dhënies me qira të pasurisë shtetërore’.
Kjo tregonë se pronat publike jepen pa studjim fizibiliteti, jepen me para nën dorë tek pushtetarët dhe përfitimi i qytetarëve të cilët janë të gjithë pronarë tek këto pasuri është zero.
Fakt tjetër është se sa i takon dëmit ekonomik në shpenzime, fusha që mban rekordin është ajo e investimeve dhe pas saj vijnë pagat, sigurimet dhe shpërblimet.
Kjo konfirmon denoncimet që vazhdimisht kemi bërë ne si opozitë për tenderat pa garë, për abuzimet e mëdha dhe për punësimet politike.
Janë të dhëna shumë të rëndësishme që së pari qytetarët duhet ti ndërgjegjësojë për të kërkuar llogari te qeverisja dhe organet e hetimit të hetojnë abuzimet dhe të vendosin para drejtësisë abuzuesit.

Vjedhja e milionave parave nga buxheti shtetëror, deputeti i njohur del me

Më të lexuarat