Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Voltana Ademi i kthehet Ramës: Ky vendim i juaji penalizon Shkodrën

Postuar: 16/05/2019 - 15:24

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka reaguar pas ndalimit të prokurorimeve nga bashkitë për muajin qershor nga ana e Këshillit të Ministrave. Ademi ka thënë se vendimi është absurd dhe penalizon shumë Shkodrën. Ajo sjell ne vëmendje ndërtimin e qendrës në Kiras tek shkolla veterinare e parashikuar për në qershor.

 
"Vendimi i Këshillit të Ministrave së pari është i jashtëligjshëm. Së dyti, vjen pa paralajmëruar. Vetëm në një emergjencë civile apo emergjencë të llojit ekonomik apo problematike që mund të ketë shteti me financat mund të jetë një vendim i tillë. Kam reaguar. Është vendim antikushtetues, në kundërshtim me ligjin funksional të qeverisjes vendore, në kundërshtim me ligjin për financat vendore, në kundështim me ligjin për buxhetin e shtetit, është në kundërshtim me kartën europiane për autonomi vendore.
 
Ne nuk kemi Gjykatë Kushtetuese fatkeqësisht, do të ishte rasti më unik dhe më i mirë për të argumentuar se nesër asnjë qeveri nuk duhet të guxojë të mos zbatojë ligjin. Do të duhet të shkoja pranë Gjykatës Kushtetuese si i vetmi organ për ta ankimuar këtë vendim të Këshillit të Ministrave. Nuk e kam këtë mundësi sepse ky institucion mungon. Atëherë vendosa ta bëja këtë fakt publik dhe vura në dijeni të gjitha kancelaritë dhe institucionet europiane. Pas 24 orëve Këshilli i Ministrave e ndryshoi vendimin duke ndryshuar vetëm dy gjëra, që nuk e bëjnë më pak të jashtëligjshëm edhe vendimin e ri. Ata ndryshuan afatin, në vend që të ishte menjëherë, e hëna e kësaj jave ku do të bllokoheshin të gjitha bashkitë e gjithë Shqipërisë. Nuk është çështja e kryetarit të bashkisë por zhvillimit të qyteteve dhe shërbimeve për qytetet.Do të bllokohej Vlora, Elbasani, Durrësi, Tirana, Shkodra, Berati, Fieri. Nga komunikimi që kam pasur me gjithë kryetarët e bashkive, ka pasur një reagim. Është e rëndë, bllokohemi të gjithë në punën e përditshme, për shërbimet që janë themelore dhe kjo do të na e vështirësonte jetën. Tani vendimi hyn në fuqi me 1 qershor. Përsëri jemi në kushtet e antikushtetutshmërisë.I kam kërkuar kryeministrit dhe Këshillit të Ministrave që ky vendim nuk duhet të ekzistojë." ka deklaruar Voltana Ademi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 23:56

Familja e presidentit, Ilir Meta gjatë vitit 2018 ka mundur të fusë në arkën e vet, ndër të tjera edhe 39 mijë euro nga shitja e një shtëpie.Në deklaratën e pasurisë të dorëzuar në ILDKP, familja presidenciale ka dekl

Postuar: 23/05/2019 - 22:38

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma deklaroi në emisionin Open se letrat e Edi Ramës

Postuar: 23/05/2019 - 22:38

Duke folur për debatin për krizën politike gazetari Robert Rakipllari ka pyetur drejtpërdrejt Ber

Postuar: 23/05/2019 - 22:30

Sali Berisha ka komentuar “sulmin” mbi ambasadorin e OSBE-së, Bernd Borchardt.

Postuar: 23/05/2019 - 22:26

Të shtunën pritet të zhvillohet protesta e radhës kombëtare e opozitës, përpara Kryeministrisë.

Postuar: 23/05/2019 - 22:16

Kryetari i Partisë Konservatore, Kujtim Gjuzi, i cili hyri në Kuvend pas vendimit të opozitës për

Postuar: 23/05/2019 - 22:11

“Unë kam një princip e mbaj dhe e them. Me Edi Ramën nuk mbahen zgjedhjet.