Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Von der Leyen dhe Merkel: Rruga e BE për Ballkanin Perëndimor ka rëndësi të madhe strategjike, Shqipëria të mos humbasë shpresat

Postuar: 09/11/2019 - 08:08

Shefja e Komisionit Europian Von der Leyen ka bërë dje një deklaratë të fortë sa i përket procesit të integrimit europian për Ballkanin Perëndimor. Leyen tha se hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, janë me rëndësi të madhe strategjike për BE. Gjatë një konference për shtyp me gazetarët në Berlin, u bënë komentet e presidentes së zgjedhur të Komisionit Europian. “Unë besoj me vendosmëri se është me rëndësi të madhe strategjike për ne që të hapim dyert me Ballkanin Perëndimor sa më shumë të jetë e mundur. Shqipëria dhe Maqedonia Veriore kanë bërë përpjekje të jashtëzakonshme për të arritur pikën që u kemi kërkuar atyre të arrijnë”, tha ajo, ndërsa theksoi se do të kërkojë mjete alternative për të forcuar lidhjet me vendet e Ballkanit. Ajo tha se ka mundësi për t’u hapur negociatat, po ashtu shtoi se ajo do të japë ndihmesën e saj sa i përket çuarjes para të procesit të integrimit. “Për sa kohë që nuk është e mundur të hapen bisedimet e pranimit. Unë do të vë tërë energjinë time në zhvillimin e projekteve të përbashkëta që do t'i lidhin gjithnjë e më shumë këto vende me ne përmes bashkëpunimit të ngushtë. Nëse nuk e bëjmë do të krijohet një boshllëk i madh. Unë nuk dua që kjo të ndodhë”, tha ajo. E pranishme në takimin me gazetarët në Berlin, ishte edhe kancelarja gjermane Angela Merkel. Kancelarja theksoi se është e rëndësishme hapja e procesit të negociatave, pasi prek interesat strategjike të Europës. Ajo tha ndër të tjera se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk duhet t’i humbasin shpresat për integrimin në Bashkimin Europian. "Është jashtëzakonisht e rëndësishme, për interesat strategjikë europianë, që këto dy vende të mos humbasin shpresën në perspektivën e pranimit në BE. Kjo gjithashtu është shumë e lidhur me çështjen e migracionit, duke aluduar në faktin se shumë refugjatë kanë hyrë në BE në vitet e kaluara përmes rrugës së Ballkanit Perëndimor”, ka bërë me dije kancelarja Angela Merkel.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/11/2019 - 23:58

Pasi vizitoi të gjitha ambientet e impiantit të ri, kryeministri Rama shkëmbeu disa batuta me lojtarët e Kombëtares. Ai i ftoi ata që të japin gjithçka në fushë pavarësisht rezultatit në fund të ndeshjes.

Postuar: 16/11/2019 - 23:58

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka gati padinë dhe paralajmëron se do të bëjë të hënën kallëzim

Postuar: 16/11/2019 - 23:08

Inaugurimi I stadiumit Arena Kombëtare ditën e diel në ndeshjen kundër Francës po bën jehonë përt

Postuar: 16/11/2019 - 22:30

Ish-deputeti i LSI Petrit Vasili, nuk është përmbajtur aspak me fjalorin që ka përdorur ndaj krye

Postuar: 16/11/2019 - 22:05

Ish-presidenti, Bamir Topi thotë se edhe kësaj here, pavarësisht lodhjes, zgjidhja do të vijë nga

Postuar: 16/11/2019 - 21:53

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka vizituar kombëtaren shqiptare të futbollit një ditë para de

Postuar: 16/11/2019 - 21:38

Ish-presidenti, Bamir Topi tha se pavarësisht përplasjeve të cilat kanë sfond të pasur politik, b