Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Votova një gabim historik", Astrit Patozi pranon fajin

Postuar: 09/10/2019 - 16:16

Kreu i Bindjes Demokratike Astrit Patozi,  shprehet se qëndrimin e presidentit Ilir Meta ditën e djeshme lidhur me ndryshimet kushtetuese në vitin 2008  do t’i pëlqente që të shndërrohej  qëndrim zyrtar të LSI.

Patozi pretendon se ndryshimi i sistemit në vitin 2008, është përgjegjësi kryesor për krizën e thellë politike në Shqipëri.

Reagimi

Jam dakord plotësisht me Presidentin e Republikës, kur thotë se gjendja politike në Shqipëri u rëndua pas ndryshimeve kushtetuese të vitit 2008.

Por do ta mbështesja më shumë në rast se do të shikoja që ky këndvështrim do të shndërrohej në qëndrim zyrtar të LSI-së, si njëra nga partitë kryesore të opozitës.

Do të ishte një kontribut i mirëpritur për kauzën e ndryshimit të sistemit, i cili, sipas meje, është përgjegjësi kryesor për krizën e thellë politike në Shqipëri.

Por mbi të gjitha, mendoj se do t’ia vështirësonte shumë misionin Edi Ramës dhe Lulzim Bashës për ta mbajtur me thonj statuskuonë e listave të mbyllura, si thelbi i një pushteti okult dhe të pamerituar që është keqpërdorur për më shumë se 10 vjet.
Koha i ka dhënë të drejtë Ilir Metës, i cili asokohe ishte në grevë urie për ta kundërshtuar kryetarokracinë, ndërsa unë kam qenë njëri prej atyre që e kanë votuar atë gabim historik, edhe pse nisur nga një qëllim i mirë.

Por politika është dinamike dhe askush nuk mund të mburret për një meritë të dikurshme dhe as të mbajë në shpinë një faj gjithë jetën.

Jo thjesht ngaqë “koka e falur nuk pritet”, por edhe sepse ka gjithmonë kohë dhe mundësi për t’i ndrequr problemet e shkaktuara nga vendimmarrje të gabuara.
Ka vetëm një kusht për të qenë i besueshëm: që, si ndjesa, ashtu edhe distancimi, duhet të bëhen pa hipokrizi.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 17:36

Durrësi, Vora dhe Shkodra janë aktualisht pa një kryetar Bashkie, pasi Valbona Sako dha dorëheqjen, ndërsa Agim Kajmaku dhe Valdrin Pjetrin për shkak të dekriminalizimit i kanë lënë këto tre qytete pa një drejtues.

Postuar: 12/12/2019 - 17:30

Kryeministri Edi Rama gjatë bisedës me të moshuarin Sefer Poçi, ka mbetur i impresionuar.

Postuar: 12/12/2019 - 17:22

Pavarësisht insistimit të kryeministrit Edi Rama, kryedemokrati Lulzim Basha refuzoi pandërprerë

Postuar: 12/12/2019 - 17:06

Pas lajmit se dosja e kreut të Partisë Demokratike për lobimin rus, ka shkuar në Gjykatë, ka reag

Postuar: 12/12/2019 - 16:53

Ish deputeti i PD-së Luçiano Boçi shprehet se pas paketës antishpifje, Rama po synon të krijojë p

Postuar: 12/12/2019 - 16:48

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, në fjalën e tij për projektli

Postuar: 12/12/2019 - 16:37

Kryeministri Edi Rama ka qenë pasditen e sotme në në Farkë, për të inspektuar nga afër shtëpinë e