BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit
x
BREAKING NEWS

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e rëndësishëm dhe tregon çfarë pritet: Kemi frikë nga…

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e
x
BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x

Politike

Votuan shkarkimin i presidentit shpërthen Petrit Vasili: Rama u dha një kockë ta lëpinin, fytyrave të fëlliqura

Votuan shkarkimin i presidentit shpërthen Petrit Vasili: Rama u dha

Nën-kryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka folur me tone të ashpra ditën e sotme lidhur me temën e shkarkimit të Presidentit Meta, me 104 vota pro nga Kuvendi i Republikës.

Vasili tha se në Kuvend votuan disa fytyra të fëlliqura pasi iu hodhi Rama një kockë ta lëpinin, duke hedhur kështu akuza se deputetët kanë marrë para për të votuar pro shkarkimit.

Sa i takon arsyes së shkarkimit, Vasili tha se Kuvendi u bazua vetëm në retorikën e Presidentit dhe jo në veprimet e tij kushtetuese.

“Ky parlament batakçinjsh që ka votuar ligje nga më të ndryshmet që i kushtojnë shqiptarëve qindra-miliona euro, nuk e ka hiç problem të bëjë një votim të çmendur si ky që bëri për Presidentin. Ishin një grup njerëzish që nuk artikulonin dot një argument për shkarkimin e Metës. Ai u gjykua për retorikën, për opinionet dhe jo për veprimet. Veprimet e tij janë ato që e masin Presidentin, jo deklaratat. Kampioni i deklaratave të fëlliqura mbetet Edi Rama. Ai e ka futur standartin e të folurit ashpër dhe banalisht në institucione shtetërore. Palamentarizmi dje ka marrë një damkë shëmtie. Rama u hodhi atyre fytyrave të fëlliqura një kockë që ta lëpinin”, tha Vasili.