BREAKING NEWS

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa të futem në garë

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa
x
BREAKING NEWS

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë bashkëpunëtorët e Putinit, zbardhet arsyeja e fortë

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë
x
BREAKING NEWS

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/ Gazetarja zbardh detaje nga takimi në Bruksel mes deputetëve të Shqipërisë dhe atyre të PE

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/
x
BREAKING NEWS

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia e gruas shtatzënë që u vra nga burri para maternitetit

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr vendimin e fundit drastik: Askush në Tiranë!

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr
x
BREAKING NEWS

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës: Është përfaqësuesi më i zi i mafies shqiptare, do u tregojmë liderëve europianë se...

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës:
x
BREAKING NEWS

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga spitali për të blerë bukë dhe...

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga
x
BREAKING NEWS

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta njohë Kosovën, ja cilat janë qëllimet e qeverisë

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta
x

Politike

Yuri Kim vizitë në TEC-et lundruese në Vlorë: E rëndësishme në këtë situatë në të cilën ndodhet bota, nuk duken bukur por...

Yuri Kim vizitë në TEC-et lundruese në Vlorë: E

Ambasadorja amerikane Yuri Kim dhe ministrja Belinda Balluku, kanë vizituar sot termocentralet lundruese, në Vlorë.

Ambasadorja Kim u shpreh se funksionimi i dy anijeve për prodhimin e energjisë, është e rëndësishme në këtë situatë në të cilën ndodhet bota. Ajo bëri me dije se 150-200 familje shqiptare do të mund të funksionojnë vetëm falë prodhimit të energjisë elektrike falë këtyre dy njësive.

“Kjo është e rëndësishme për diversifikimin e burimeve të energjisë më të sigurta e më të begata. Po ndaja me ministren se nuk duken bukur por funksionojnë dhe kjo është më e rëndësishmja. 150- 200 mijë shtëpi që do të funksionojnë falë këtyre anijeve. Shqipëria të ketë energjinë për të cilën ka nevojë në këtë kohë të rëndësishme”, tha Kim.

Ndërkohë ministrja Balluku u shpreh se falë dy anijeve prodhuese, do të kursehet rreth 60 përqind e parave nga ajo që do të importohej për energjinë që na mungonte. Ajo u shpreh se në vitin 2023 çdo mgw/orë do të kushtojë 529 euro, ndërsa prodhimi i energjisë në këto anije do të jetë përafërsisht gjysma e kësaj shume.

“Nga të gjitha të dhënat që kemi, mgw/orë për 2023 do të kushtojë 529 euro. kosto e mgw/orë nga këto njësi në varësi të kostos së naftës do të jetë deri në 200 euro, pra gjysma e mgw/orë që do të tregtohet në bursë. Nuk ka të bëjë vetëm me sigurinë energjitike, do të prodhohet 15 përqind e nevojës vendase dhe do të kursejmë rreth 60 përqind e parave nga ajo që do të importohej për energjinë që na mungonte.

Kemi kontratë 2 vjeçare me kompaninë, paratë që do të kursehen kemi arritur në një marrëveshje që pas 2 vite do të kemi të drejtë negociojmë për të blerë keto dy njësi dhe të jenë përfundimisht asete të Shqipërisë. kemi partneritet që do të shtrihet në vite me TEC- in e Vlorës dhe të gjitha planet e tjera. kemi qenë në garë me Gjermaninë nëse do të vinin këtu apo do të shkonin atje.

Edhe sasia e emetimit është sipas kritereve të vendosura nga Banka Botërore dhe marrëveshjeve ku Shqipëria bën pjesë”, tha Balluku.

Më të lexuarat