BREAKING NEWS

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron jetë e mitura

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron
x
BREAKING NEWS

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora: Asgjë nuk mund të na ndalojë

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora:
x
BREAKING NEWS

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush ndërmerr rreziqe të mëdha, dëshmitë e para

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush
x
BREAKING NEWS

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin, paralajmëron momentin e shumëpritur nga shqiptarët: Është koha që kërkon shpagimin moral ndaj gjithkujt që...

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin,
x
BREAKING NEWS

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet emocionuese dhe jep mesazhin e FUQISHËM

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet
x
BREAKING NEWS

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej drejt Tiranës, reagon Policia

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej
x
BREAKING NEWS

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i njohur plas ‘bombën’ për Presidentin: Ja si Ilir Meta vidhte lekët me thasë!

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i
x
BREAKING NEWS

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër kthesë, kamerat e sigurisë rrëzojnë truprojën dhe zbulojnë të vërtetën, hidhet dritë mbi atë çfarë ndodhi në orët e vona

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër
x

Politike

Zbardhen lidhjet e dyshimta të John Kerry-t me George Soros, bashkëpunim për projekte nga Shqipëria në Kirgistan, lobime për kanabisin

Zbardhen lidhjet e dyshimta të John Kerry-t me George Soros,
Katër ditë nga vizita e tij në Tiranë, zbardhen të tjera raporte dhe lidhje të dyshimta mes Sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry dhe spekulantit famëkeq, George Soros. Tashmë është bërë publike nga mediat amerikane se Soros i ka dhënë Kerry-t plot 23 milionë dollarë, në këmbim që ai t’i hapte një derë në Shtëpinë e Bardhë. Sipas mediave, Kerry i mori paratë në fushatën e vitit 2004 dhe në këmbim nuk i dha asgjë George Soros.
 
Megjithatë, mediat ndërkombëtare flasin për të tjera lidhje mes Kerry-t dhe Soros. Është portali “Interfax”, ai që ka shkruar disa artikuj muajt e fundit për lidhjet e tyre. Sipas këtij portali, në tetor 2015, George Soros dhe John Kerry kanë udhëtuar bashkë në Kirgistan për të inauguruar një universitet ku vetë Soros është kreu i bordit. “Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry dhe milioneri George Soros do të vizitojnë së shpejti Kirgistanin, për të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së një ndërtese të re në Universitetin Amerikan të Azisë Qendrore, thanë shërbimet e ambasadës amerikane në Kirgistan për “Interfax”. Shërbimet thanë se data është e panjohur, por deklaruan se George Soros, i cili është kreu i bordit drejtues, do të udhëtojë më 30-31 dhjetor”, ka shkruar në muajin tetor  portali “Interfax”. Mirëpo një gjë e tillë është konfirmuar dhe nga vetë Departamenti Amerikan i Shtetit, i cili në atë kohë kishte lajmëruar se Kerry do të inauguronte universitetin në fjalë në Kirgistan. Ndërkohë që Sekretari Amerikan udhëtoi më 31 tetor në këtë shtet, në të njëjtën periudhë kur ishte lajmëruar dhe lëvizja e George Soros. Gjatë kësaj periudhe janë me dhjetëra media që kanë raportuar për vitin e Soros në Kirgistan, por që sipas “Interfax” pas saj fshihej vetë George Soros. Nga ana tjetër edhe gjatë vizitës së Kerry-t në Tiranë u pa lidhja mes tyre pasi shumica e pjesëtarëve të shoqërisë civile që Kerry takoi, kanë bashkëpunuar me Fondacionin Soros. 
 
Kanabisi dhe konferencat  
 
Janë të shumta mediat amerikane dhe ndërkombëtare që flasin për bashkëpunimet e Soros me demokratët dhe pushtetarë të tjerë. “News Max” ka shkruar se Soros është një nga lobistët më të mëdhenj në SHBA për legalizimin e kanabisit. Andej ajo ka shkruar se ai ka shpenzuar rreth 80 milionë dollarë për këtë gjë. “Së fundmi është zbuluar se Soros ka shpenzuar rreth 80 milionë dollarë gjatë dy dekadave për të lobuar mbi legalizimin e kanabisit”, shkruan portali. Po ashtu në të është theksuar dhe një akt tjetër, ku Soros ka marrë pjesë në aktivitet të zhvilluara nga qeveria amerikane. “Ai ishte i ftuar për të folur në një event të organizuar nga Qendra George C. Marshall, për studimet mbi sigurinë, e drejtuar nga departamentet e mbrojtjes gjermane dhe ato amerikane”, është theksuar në portal. Një hapësirë e madhe i është kushtuar edhe zgjedhjeve të vitit 2004, ku kjo faqe raporton se Kerry përfitoi 23 milionë dollarë nga George Soros. “Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, kishte vendosur që të prezantojë mikun dhe donatorin George Soros në një forum privat të Departamentit të Shtetit. Kjo është më shumë se evidente se Soros po përdor lidhjet e tij me demokratët në funksion të interesave të tij ekonomike dhe në plotësim të qëllimeve të tij politike, thonë kritikët”, është shprehur portali.  Kliti Topalli