BREAKING NEWS

Rëndohet situata, 25 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri (Harta)

Rëndohet situata,  25 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
x

Politike

Zbardhen prapaskenat/ Dështon seanca, Agron Tufa bën propozimin "surprizë", Spartak Braho i jep përgjigjen e prerë: Unë edhe të fal...

Zbardhen prapaskenat/ Dështon seanca, Agron Tufa bën propozimin
Dështon seanca e pajtimit mes kreut të Institutit të Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, Agron Tufa dhe disa personave që i akuzon se e kanë fyer dhe shpifur.
 
Bëhet fjalë për Spartak Brahon, Sabit Brokajn, Shaqir Vukajn, Arben Dukën dhe Fatos Tarifën dhe një gazetë të përditshme.
 
Në seancën gjyqësore Tufa ofroi pajtimin me kusht që të ketë një ndjesë publike nga të pandehurit, fakt që nuk pranua nga pala tjetër. 
 
Para gjykatës, të pandehurit, Braho, Brokaj, Vukaj, Duka, Tarifa mohuan të kenë fyer dhe shpifur në emrin e Agron Tufës. Sipas tyre, komentet dhe shkrimet kanë qenë në numër shumës dhe jo personalisht për kreun e institutit të studimeve për krimet dhe pasojat e komunizmit.
 
Pjesë nga debati
 
Agron Tufa: Nuk kam asgjë me pajtimin, por unë kam një kusht për padinë. Për të gjitha shpifjet e bëra ndaj meje, dua që të kërkohet falje publike. Dua të kërkohet ndjesë nga institucionet dhe media ku është bërë. Unë e lë këtë shteg hapur.
 
Spartak Braho: Unë nuk jam kundër pajtimit dhe dua të them se e fal Agron Tufën për shpifjet dhe drejtimin e gabuar të institucionit.

Agron Tufa: Falja është një gjë e mirë, por fal i dëmtuari. Sepse u tha nga i nderuari Braho që më fal. Falja duhet të bëhet nga akuzuesit për shpifjet që janë bërë ndaj meje. Unë mbroj emrin tim të ngritur nga edukata familjare dhe shoqërore.

 

Më të lexuarat