BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x
BREAKING NEWS

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me Ramën në Sofje, Shqipëria ka probleme me...

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me
x

Politike

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”: Kush janë ministrat më të korruptuar në qeveri, surpriza e madhe është Edi Rama, ja në çfarë vendi renditet në listë

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”: Kush janë ministrat

Kur kanë kaluar më shumë se një vit nga zgjedhjet, ku kryeministri Rama mori mandatin e tretë duke thyer rekordin historik në politikën shqiptare, qytetarët kanë shprehur hapur me votë se sa e korruptuar është qeveria socialiste. Përballë zhvillimeve të forta politike, zërin për të shprehur hapur mendimin e tyre e jep gazeta “SOT”. Media jonë online ka zhvilluar një sondazh ku pyetja ishte se “kush janë ministrat më të korruptuar të kabinetit Rama?”. Arben Ahmetaj, Ministri i Shtetit për Rindërtimin pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit 2019, është shpallur në sondazhin e realizuar nga Agjencia e Lajmeve Sot Neës” si më i korruptuari në kabinetin “Rama”. Në përmbyllje të sondazhit të organizuar nga media jonë online, ku kanë votuar rreth 5 mijë persona, zëvendës-kryeministri Ahmetaj ka marrë afro 31% të votave të lexuesve. Në këtë sondazh për ministrin më të korruptuar në qeveri, Ahmetaj rezulton në krye të listës me 14 emra. Por surpriza në renditje është kryeministri Edi Rama. Ai qëndron i dyti në listë, pas Arben Ahmetajt. Kreu i qeverisë ka marrë 22 % të votave nga lexues të faqes, ku vlen të përmendim se shumica e qytetarëve, ndjekës të rregullt të gazetës “Sot”, janë të orientuar majtas në bindjet politike. Ky pozicionim tregon shumë, pasi kjo zbulon se popullariteti i Edi Ramës po vazhdon të bjerë. Edhe pse fitoi mandatin e tretë, qytetarët e kanë votuar si politikanin e dytë më të korruptuar në qeveri.

Ja ministrat e tjerë të “shënjestruar” si të korruptuar

Sipas renditjes së ministrave nga 2173 vota, emri i tretë në listë vjen Belinda Balluku. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë që prej janarit të vitit 2019, ka marrë 12% të votave si më e korruptuara. Ajo është kallëzuar në SPAK nga Partia Demokratike në Vlorë, për shkelje në procedurën e tenderimit të Portit të Vlorës. Gjithashtu opozita e ka akuzuar ministren për të paktën 6 vepra penale në lidhje me koncesionin e kalatës së Portit të Durrësit. Pas tyre, në listë vjen Ogerta Manastirliu dhe Elisa Spiropali. Vlen të përmendet që perceptimi i votuesve të Agjencisë së Lajmeve Sot, vjen në një konkluzion perfekt me opinionin e përgjithshëm, ku shëndetësia konsiderohet sektori më i korruptuar. Ogerta Manastirliu, e cila ka marrë 5% të votave si më e korruptuar, mban prej vitit 2017 postin e ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Kujtojmë se SPAK ka gjetur shkelje në tenderat që Ministria e Shëndetësisë ka zhvilluar gjatë periudhës së pandemisë. Me 5 % të votave si më e korruptuara vjen edhe Elisa Spiropali. Që prej janarit 2019, ajo shërben si ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin duke u riemëruar në mandatin e tretë qeverisës të Partisë Socialiste, në shtator 2021. Gjithashtu pas Spiropalit, renditet Mirela Kumbaro. Që prej shtatorit 2021 ajo shërben si Ministër i Turizmit dhe Mjedisit. Kumbaro ka 4 % të votave si më e korruptuara e kabinetit “Rama”. Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca, Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, janë të renditur njëri pas tjetrit në këtë sondazh, duke marrë nga 3% të votave. Më pak të votuarit në listën e ministrave më të korruptuar të kabinetit Rama, në perceptimin e qytetarëve u renditën, ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Evis Kushi, ministri i Drejtësisë Ulsi Manja dhe ministrja e Kulturës, Elva Margariti.

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”: Kush janë ministrat