Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbulohet arsyeja pse Meta e shpalli non grata ambasadorin e OSBE-së pikërisht sot

Postuar: 18/11/2019 - 22:57

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim një delegacion të nivelit të lartë të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së dhe ajo që ra në sy ishte pikërisht mungesa e ambasadorit të OSBE-së Bernd Borchardt, i cili është prezent në çdo takim zyrtar që OSBE zhvillon me personalitet në vend.

Takimi u zhvillua vetëm pak orë pasi presidenti Ilir Meta shpalli 'non grata' kryediplomatin duke deklaruar se ai ka vënë në disktutim dekretit e presidentit për zgjedhjet e 30 qershorit dhe i ka nxjerrë gishtin e mesit disa protestuesve.

Ky takim ka qenë i programuar në axhendë prej dy ditësh dhe kjo ka qenë arsyesja që kreu i shtetit ka dërguar shkresën pikërisht ditën e sotme për t'i ndaluar Borchardt vizitën zyrtares në institucionin e presidentit.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 09:25

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka takuar në Durrës ekipin izraelit, të cilët po bëjnë vlerësimet dhe ekspertimet e banesave të dëmtuara nga tërmeti.

Postuar: 12/12/2019 - 09:20

Kryeprokurori Olsian Çela ka marrë mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së në misionin e tij për të luftu

Postuar: 12/12/2019 - 09:10

Reforma në drejtësi dhe sidomos ngritja e organeve të reja të drejtësisë kanë qenë disa nga temat

Postuar: 12/12/2019 - 09:00

Reforma në drejtësi duket se po lë pa gjumë shumë politikanë në vend.

Postuar: 12/12/2019 - 08:55

Partia Demokratike ka kujtuar dje 29 vjetorin e themelimit të saj.

Postuar: 12/12/2019 - 08:36

Shqipëria e fillon kryesinë e radhës së OSBE-së për vitin 2020, ndërkohë që rajoni ku vepron orga

Postuar: 12/12/2019 - 07:58

Qeveria ka bërë bilancin paraprak të tërmetit të 26 nëntorit, i cili la pas 51 viktima e shumë dë