BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x
BREAKING NEWS

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj, zbardhet arsyeja e takimit

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj,
x

Shëndeti

5 veti të mrekullueshme që grekët e lashtë i dinin për mjaltin, e treta është thelbësore për çdo grua shtatzënë

5 veti të mrekullueshme që grekët e lashtë i dinin për

A keni menduar ndonjëherë se çfarë është saktësisht dhe pse është kaq e mirë për ne? Lexoni më poshtë 5 vetitë mrekullibërëse që dinin grekët e lashtë , ku e treta është thelbësore për çdo grua shtatzënë.

Më shumë energji
Një studim i Universitetit të Memfisit zbuloi se mjalti është një burim shumë i mirë energjie për atletët. Kjo ndodh sepse ndryshe nga karbohidratet e tjera, mjalti nuk e rrit sheqerin në gjak pas pikut fillestar. Është parë gjithashtu se përmirëson forcën dhe shpejtësinë tek atletët e qëndrueshmërisë.

Djegia e yndyrës
Jo vetëm që ju jep energji, por gjithashtu ndihmon në djegien e yndyrës! Shkencëtarët kanë parë se një lugë mjaltë një ditë para gjumit mund t’ju ndihmojë të digjni yndyrën. Kjo është për shkak se mjalti rrit metabolizmin dhe redukton hormonet e stresit gjatë gjumit. Provoni një pije me kanellë dhe mjaltë çdo natë para gjumit.

Lehtëson të përzierat
Nëse kombinohet me limon, mjalti mund të bëjë mrekulli kundër të përzierave. Shumë gra shtatzëna që vuajnë nga marramendja e dinë këtë, pasi pastron toksinat nga stomaku. Por ka nevojë edhe për mjaltë që të mund të çlirojë më ngadalë fuqinë e tij pastruese.

Shëron prerjet dhe djegiet
Mjalti është shumë i mirë për prerjet dhe plagët, veçanërisht mjalti i blirit. Për shkak të vetive të tij antibiotike, mjalti mund të ndihmojë edhe kundër akneve.

Ndalon kollën
WebMD thotë se me vetëm 2 lugë gjelle mjaltë 30 minuta para gjumit, kolla mund të reduktohet shumë. Kjo metodë është e sigurt dhe efektive për të rriturit dhe fëmijët mbi një vjeç.