BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Si paraqitet situata epidemiologjike në Shqipëri në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Si paraqitet
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës vendos çmimet e reja, sa do të shitet litri i naftës, benzinës dhe gazit

Bordi i Transparencës vendos çmimet e reja, sa do të shitet
x
BREAKING NEWS

Agron Duka dhe Fatmir Mediu propozuan emrin e tij për President të ardhshëm, reagon Dash Shehi: Të gjitha mbeten manovra politike

Agron Duka dhe Fatmir Mediu propozuan emrin e tij për President të
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama i zhgënjyer nga largimi i Dybala-s: Po të isha kryeministër i Italisë do e bëja Chiellinin ministër

Kryeministri Rama i zhgënjyer nga largimi i Dybala-s: Po të isha
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin e rëndësishëm për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Qeveria merr vendimin e rëndësishëm për federatat sportive
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë/ Makina përmbyset në kanal, plagosen dy persona, dërgohen me urgjencë te Trauma

Aksident i rëndë/ Makina përmbyset në kanal, plagosen dy
x
BREAKING NEWS

Apeli i GJKKO dënon 13 të pandehur, akuzohen për trafik droge, ja me sa vite burg (Emrat)

Apeli i GJKKO dënon 13 të pandehur, akuzohen për trafik droge, ja
x
BREAKING NEWS

Makina merr flakë brenda servisit, policia zbardh dyshimet e para

Makina merr flakë brenda servisit, policia zbardh dyshimet e para
x

Politike

Zgjedhja e Presidentit të ri, Salianji: Procesi është tallje, po luhet nën tavolinë, Rama po përdor një pakicë të opozitës për të...

Zgjedhja e Presidentit të ri, Salianji: Procesi është tallje, po

Deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji, ka folur ditën e sotme në një emision televiziv për procesin e zgjedhjes së Presidentit të ri.

Salianji deklaroi se mënyra sesi po zhvillohet procesi për zgjedhjen e presidentit është “tallje” dhe se po “luhet nën tavolinë”.

Salianji tha se ky proces po pompohet më shumë se sa në të vërtetë është rëndësia e tij, ndërsa shton se Rama po përdor një pakicë të opozitës për ta përçarë edhe më shumë këtë të fundit.

Salianji thotë se PS po insiston që presidenti të jetë të paktën 5 vitet e fundit jashtë politikës, por kjo sipas tij duket si një lojë e kryeministrit Edi Rama për të përçarë edhe më tepër opozitën dhe në fund ta vendosë vetë Presidentin e ri.

“PS insiston që Presidenti të mos jetë politik, Rama në seancën e  para 3 javëve tha që nuk do jetë politik, ka qytetar që e beson?  Eksponentë të tjerë të PS thanë që në 5 vitet e fundit s’duhet të jetë në politikë. Është naivitet ky që një pjesë e vogël që duan t’i imponohen PD, vendosin si kriter që presidenti nuk duhet të jetë aktiv në 5 vitet e fundit?! Kam përshtypjen që Rama e ka vendosur se kush do të jetë Presidenti i ri, por nuk e di nëse ka ndodhur në shkeljen e syrit të këtyre që janë në negociata. Si ka mundësi që Rama ia do kaq shumë ish-ministrat Berishës?

Nuk dua t’i hyj emrave sot, e kam thënë dhe dje nëse do kishte proces që presidenti të luante rolin e një zbutësi të legjitimitetit të maxhorancës që s’ka legjitimitetin e duhur, se raporti i ODIHR ia rrëzonte zgjedhjet, në këtë sens PS duhet të jepte kriteret dhe PD dhe opozita të propozonte emrat.

Rama sot nga naiviteti, s’dua të them nga ndonjë marrëveshje e fshehtë, po përdor një pakicë të opozitës për të përçarë opozitën, që të thotë në fund po e zgjedh unë se këta janë të përçarë.

Nuk dua të abuzoj apo të hedh aludime të kota, dua të them se procesi është tallje për të nxjerr në fund atë që do, do të thotë që deri tani nuk kemi asgjë që i shërben interesit publik, proces që po luhet nën tavolinë”, tha Salianji.

 

Më të lexuarat