BREAKING NEWS

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me motin me 10 gusht

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe gruas së tij/ Autoritetet amerikane po hetojnë nëse kishte konflikt mes çiftit! Në apartament u gjetën shenja…

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x

Politike

Zgjedhja e Presidentit të ri të vendit, Alibeaj zbulon kushtin e vetëm që ka për PS-në: Kjo është një çështje që s’do njeri mend për ta kuptuar!

Zgjedhja e Presidentit të ri të vendit, Alibeaj zbulon kushtin e

Kreu i grupit parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj shpalosi sot kushtin e vetëm për maxhorancën për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit.

Duke iu drejtuar Taulant Ballës, Alibeaj theksoi që procesi për zgjedhjen e presidentit të ri të përfundojë deri në raundin e tretë, duke përjashtuar të katërtin dhe të pestin. Sipas ndryshimeve kushtetuese në vitin 2008, në raundet e fundit maxhoranca e zgjedh me votat e saj kreun e shtetit.

“E drejta e propozimit t’i takojë opozitës, pikë. Kjo është një çështje që s’do njeri mend për ta kuptuar. Pranoni ju këtë klauzolë për hir të kushtetutës? Ajo tjetra me çdo kusht nuk është vendosur kot aty. Sepse vetëm në këtë mënyrë jepet një president që gëzon mbështetjen e të gjitha palëve politike.

I vetmi proces, të vetmet klauzola kushtetuese janë ato që përcaktohen në tre raundet e para për atë që ndodhi në 2008. Raundi i katërt dhe i pestë mund të eksplorohet vetëm në një rast, kur opozita bojkoton procesin. Ne po marrim pjesë në proces.

Fjala e parë që duhet ta thoshe është se raund të katërt dhe pestë nuk ka. Kjo është garanci. Ndërkohë që ju e përsërisni gjithmonë po të doni hajdeni, ndryshe ne kemi 4 dhe 5. Do të krijosh një proces ku presidenti të mos jetë produkt lojërash apo prapaskenash, prano këtë gjë, 4 dhe 5 ju nuk i eksploroni. Që do të thotë se deri te raundi i tretë duhet të kemi domosdoshmërisht presidentin”, tha Alibeaj.

Më të lexuarat