BREAKING NEWS

Burime gazi në Shqipëri? Kreshnik Spahiu paralajmëron të ardhmen e “frikshme”

Burime gazi në Shqipëri? Kreshnik Spahiu paralajmëron të
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH zbardh bilancin e 24 orëve të fundit

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH
x
BREAKING NEWS

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset për anëtarësim

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset
x
BREAKING NEWS

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike të premten

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike
x
BREAKING NEWS

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr vendimin për Sokol Mjacajn, ia ‘hedh çelësat në det’

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr
x
BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x

Politike

Zgjedhja e Presidentit të ri të vendit, Mentor Nazarko del me deklaratën e papritur: Rama mund të preferojë edhe...

Zgjedhja e Presidentit të ri të vendit, Mentor Nazarko del me

Analisti Mentor Nazarko ka komentuar zhvillimet e fundit në Kryesinë e Kuvendit për zgjedhjen e Presidentit të ri të vendit.

“Ajo që ndodhi në mbledhjen e katër Grupeve Parlamentare ditën e sotme vë akoma në pah përçarjen mes opozitës.”, u shpreh Nazarko për ‘ABC Live’.

Nazarko theksoi se brenda opozitës duket qartë që nuk ka një mendim unik, dhe kjo vihet akoma më shumë në pah nga lloji i procesit që po ndiqet për propozimin e kandidatëve. Sipas tij, opozita formale nuk po sjellë asgjë të re, e reja do të ishte nëse do të kishin ardhur me emra.

“Propozimi i emrave do të ishte një mënyrë që opozita të fitonte një simpati të caktuar për opozitën. Kur digjet raundi, apo thua deri tek i dyti apo i treti mund të propozosh, kjo ul kredencialet e opozitës. Kriza brenda opozitës duket akoma më shumë. Brenda opozitës nuk ka një mendim unik sesi duhet të vijohet me këtë proces. Mund të ishte menduar më përpara.”, u shpreh ai.

Analisti sugjeroi se zgjidhja më e mirë do të ishte që kush të kishte dëshirë, ashtu siç ndodh në Amerikë, të shpalosë një platformë me anë të së cilës të bindë deputetët për të siguruar 20 firma.

“Zgjidhja kushtetuese është zgjidhja më e mirë. 20 deputetë për të propozuar një kandidaturë për president. Kush ka dëshirë, mund të lobojë, të shpallë një platformë dhe t’i marrë këto 20 firma. Zgjidhja kushtetuese gjen një emërues të përbashkët të të gjitha palëve.”, tha ai.

Ajo që po ndodh tani, sipas Nazarkos, është një proces i improvizuar dhe një tallje me emrat që do të propozohen. Ai e cilësoi rrugën që po ndiqet si një “manovër” të mazhorancës për të bërë qetësisht atë që do.

“Alibeaj është jurist, çudi që vijohet të përsëritet e njëjta histori. Kjo pjesë e opozitës është pasive. Duket sikur është e vetmja bashkëbiseduese, por nuk po sjell asnjë gjë të re në proces. Nëse do të kishin emra, kjo do të ishte gjë re. Duket sikur është rënë dakord, të shohim çfarë emrash do të propozojnë.”, t5ha ai.

Megjithatë, duke sjellë në vëmendje se kryeministri Rama është një njeri i surprizave, Nazarko thotë që nuk mund të përjashtohet mundësia që kreu i qeverisë të propozojë veten e tij për postin e kreut të ri të shtetit.

“Ka një skenar që ai mund të preferojë që të zgjedhë edhe vetën e tij. E ka menduar idenë që të tërhiqej nga jeta ekzekutive e pastaj të merrej me diçka tjetër. Nuk është surprizë ideja e tërheqjes. Tërheqja tani, një mënyrë që me këtë autoritet që ka të vijojë të kontrollojë PS-në. E lodh monotonia…Do të ishte vazhdim i projekteve me të cilat do të lërë gjurmë në histori. Do t’ia ruante atë auorën ndërkombëtare që ka qejf. Ndoshta është një hipotezë intriguese për drejtimin që mund të marrë zgjedhja e presidentit në vend.” , u shpreh Nazarko.

Më të lexuarat