BREAKING NEWS

Artan Hoxha tha se mund të jetë vrarë, ‘ringjallet’ Talo Çela dhe bën këtë lëvizje nga arratia, Klodiana Lala jep detaje

Artan Hoxha tha se mund të jetë vrarë, ‘ringjallet’
x
BREAKING NEWS

Shpërthim i fuqishëm pranë një karburanti në Shkozet, dyshohet për të lënduar

Shpërthim i fuqishëm pranë një karburanti në Shkozet,
x
BREAKING NEWS

Prej më shumë se 3 dekadash në sistemin e drejtësisë, KPK shkarkon nga detyra prokuroren e njohur (EMRI)

Prej më shumë se 3 dekadash në sistemin e drejtësisë,
x
BREAKING NEWS

SPAK një tjetër goditje të fuqishme/ Nis hetimet pasurore për 32 emrat 'VIP' që bënë bujë në mega-operacionin, në “sitë” llogaritë bankare dhe pronat e paluajtshme

SPAK një tjetër goditje të fuqishme/  Nis hetimet pasurore
x
BREAKING NEWS

Digjet raundi i dytë/ Mbledhja në Komisionin e Ligjeve për zgjedhjen e Presidentit të ri zgjat vetëm 3 minuta, ja çfarë pritet të ndodhë sot në orën 18:00

Digjet raundi i dytë/ Mbledhja në Komisionin e Ligjeve për
x
BREAKING NEWS

‘Bomba’ e Arian Çanit, zbulon lëvizjen e papritur që do bëjë kryeministri Rama shumë shpejt: Nuk e ka lënë me kaq

‘Bomba’ e Arian Çanit, zbulon lëvizjen e papritur
x
BREAKING NEWS

Avokati i PD Indrit Sefa sqaron detajet se si Berisha e ka humbur në gjykatë PD-në, ja çfarë do ndodhë me “Foltoren” pas gjykimit të Apelit

Avokati i PD Indrit Sefa sqaron detajet se si Berisha e ka humbur në
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta/ Shkoi për të vrarë, por ra në pritë! Del në skenë emri që tradhtoi Nuredin Dumanin në Papër të Elbasanit

Zbardhen detajet e forta/ Shkoi për të vrarë, por ra në
x

Politike

Zgjedhjet e pjesshme lokale/ Agron Duka zbulon prapaskenat: Berisha mund të bëjë koalicion me LSI-në, ne s’do... (Bashkia e vetme që mund të fitohet nga e djathta)

Zgjedhjet e pjesshme lokale/ Agron Duka zbulon prapaskenat: Berisha mund të

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka në një intervistë për Fax Neës, ka folur në lidhje me zgjedhjet lokale të 6 Marsit, ku PD pritet që të hyjë e ndarë, ndërkohë që aleatët janë ende në mëdyshje nëse duhet të bashkëpunojnë me Berishën apo me Bashën.

“Është e vërtetë që PD garon në një moment të vështirë, ndoshta nuk do të ishte momenti më i mirë për të garuar për arsye të konfliktit që kanë dy grupet e PD-së. Në këto kushte ne kemi vendosur të mos bëjmë aleancë me asnjë nga grupet. Në qopftë se ne do të bëjmë aleancë me një prej tyre ne do ti shërbejmë ndarjes dhe jo bashkimit të së djathtës, Kemi vazhduar me shpresën se të gjithë aktorët do të binden për të nxjerrë një kandidat të përbashkët.

Nëse do të dalim me dy kandidatura kjo do të jetë në favor të kundërshtarit politik. Shpresat janë të vakëta për të arritur një konsensus. Në keto kushte PAA ka vendosur të mbështes një kandidaturë që është më e pëlqyeshme për qytetarët sipas kontakteve që kemi ne me bazën. Kjo mund ti përkasi në një bashki grupit të rithemelimit apo në një bashki tjetër Partisë Demokratike. Kjo është zgjidhja e vetme që mendojmë se mund të shërbejmë për të fituar ndonjë nga bashkitë”,  u shpreh Duka.

I pyetur nëse kjo zgjidhje do të krijonte konfuzion te mbështetësit e PAA-së, ai tha se maksimumi që mund të bëjnë sot aleatët e PD-së është që të mos nxisin përçarjen.

“Nuk besoj se krijon konfuzion, konfuzionin e kanë krijuar vet këta me këtë lloj ndarje. Ne po orientohemi drejt kandidaturës më të mirë sipas konceptit tonë. Ajo që mund të bëjmë ne aleatët e vegjël është të mundohemi që sëbashku të jemi në kohezion në përkrahjen e një kandidature.

Duke bërë një vlerësim objektiv, ne aleatët, ku është kontributi që ne mund të japin. Kjo politikisht nuk bën sens sepse sepse ne nuk bëjmë aleance parazgjedhore me asnjë nga kandidatët por mendoj se është më e arsyeshme për të çuar drejt fitores. Zgjedhjet vendore kanë nje specifik, kandidati ka nje peshe me te madhe sesa vetë partia në shumë raste”, vijoi Duka

Kreu i PAA tha se ka pasur kontakt qoftë me grupin e Rithemelimit, qoftë me PDnë zyrtare të Lulzim Bashës.

“Ne kemi ftese nga të dyja palët dhe kemi mendur të mbajme këtë qëndrim. Per sa i perket siglës grupi i rithemelimit duket se e ka gjetur rrugën sepse mund të bëjë nje aleance me LSI, ndërkohë edhe z.Ndoka ka shprehur vullnetin për të bashkëpunuar dhe mesa di janë në kontakte të vazhdueshme me grupin e rithemelimit.

Besoj se ka edhe parti të tjera të vogla që mund te mos jenë parlamentare që mund ti bashkohen komisionit te rithemelimit dhe ata mund të bëjnë nje koalicon dhe ti vënë një emër. Një mënyrë tjetër është që ata të dalin me kandidatë të pavarur, por rruga më e mirë mbetet ajo e koalicionit, pasi të bën më komod në garë”.

I pyetur nëse ka shanse opozita që të fitojë ndonjërën prej bashkive, nëse hyn e ndarë në garë, Duka u shpreh pesimist.

“Duke hyrë opozita e përçare une besoj se është shumë e vështirë. Kundështari politik është unison është edhe në pushtet. Në keto kushte është e veshtirë por jo e pamundur. Në Shkodër që është bashki e djathtë mendoj se ndonjëri nga grupet do të mund të siguroj më shumë vota se maxhoranca”, përfundoi Duka.

Më të lexuarat