Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zgjedhjet lokale, ja përballjet e zyrtarizuara deri tani mes PD, PS e LSI, një sfidë e fuqishme

Zgjedhjet lokale, ja përballjet e zyrtarizuara deri tani mes PD, PS e LSI, një sfidë e fuqishme

Postuar: 16/04/2015 - 21:30

Lista me përballjen e kandidaturave tashmë të zyrtarizuara për zgjedhjet e 21 Qershorit po shkojnë drejt finalizimit. Në betejën elektorale për Tiranën demokratët ishin të parët që zyrtarizuan kandidatin për kryeqytetin dhe ai është deputeti dhe njëkohësisht mjeku Halim Kosova përballë kandidatit të PS, ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj.
 
Për Bashkinë e dytë më të madhe të vendit atë të qytetit të Durrësit për partinë socialiste do të kandidojë për një mandat të tretë kryetari aktual i Bashkisë Vangjush Dako përballë koordinatores të Marrëdhënieve me publikun Grida Duma.
 
Nga të dyja kampet janë zyrtarizuar kandidaturat edhe për bashkinë e Kamzës, për demokratët kërkon mandatin e tij të tretë Xhelal Mziu përballë kandidatit socialist Safet Gjici, që mban aktualisht postin e prefektit të qarkut Kukës.
 
Më tej deputeti Armando Subashi do të lerë mandatin e deputetit të partisë socialiste për të kandiduar për kryebashkiak të fierit përballë kandidatit të partisë demokratike ish-deputetit dhe ish-ministrit të partisë demokratike Enkelejd Alibeaj.
 
Për bashkinë më të madhe të veriut, Shkodrën, socialistët kanë zyrtarizuar Keti Bazhdarin koordinatore për ish të përndjekurit në PS, ndërsa demokratet nuk kanë një emër.
 
Për bashkinë e Elbasanit në garë janë zyrtarizuar emrat nga të dyja kampet për partinë socialiste është Qazim Sejdini kryetari aktual i bashkisë i cili kërkon mandatin e tretë përballë deputetit Ardian Turku të Partisë Demokratike.
 
Për bashkinë e Vlorës socialistët zyrtarizuan mjekun Dritan Leli, kurse demokratët ende nuk kanë një emër.
 
Për bashkinë e Korçës nga PS kandidon kryetari aktual Sotiraq Filo përballë Rektorit të universitetit të Korçës Gjergji Mero. Për bashkinë e Sarandës socialistët kanë shpallur kandidaturën e Floriana Kokës, kurse demokratët ende nuk kanë një emër.
 
Për bashkinë Berat demokratët zyrtarizuan kandidaturën e financierit Kasem Mahmutaj që vjen nga radhët e Republikanëve përballë Petrit Sinës së Lëvizjes Socialiste për Integrim.
 
Kandidatura të tjera të zyrtarizuara
 
Në të dyja kampet politike ende nuk ka përfunduar lista e plotë me 61 kandidaturat për zgjedhjet vendore të 21 qershorit.
 
Kandidatët e zyrtarizuar deri më tani të PS-LSI 
 
Qarku Tiranë
 
Bashkia Tiranë Erion Veliaj
Bashkia Kavajë Elvis Roshi
Bashkia Kamëz Safet Gjici
Bashkia Rrogozhinë Beqir Nuredini
 
Qarku Vlore
 
Bashkia Vlorë – Dritan Leli
Bashkia Himarë – Gjergji Goro
Bashkia Sarandë – Floriana Koka
Bashkia Konispol - Mimoza Arapi
 
Qarku Gjirokaster
 
Bashkia Gjirokaster - Zamira Rami
Bashkia Libohovë - Liza Mandi
Bashkia Tepelenë - Tërmet Peci
Bashkia Memaliaj - Durim Roshi
Bashkia Përmet - Gilberto Jace
Bashkia  Këlcyrë - Klement Doni
 
Qarku i Fierit
 
Bashkia Fier Armando Subashi
Bashkia Roskovec Majlinda Bufi
Bashkia Patos Rajmonda Balili
Bashkia Lushnje  Fatos  Tusha
Bashkia Divjakë Fredi Kokoneshi
 
Qarku Korçë
 
Bashkia Korçë Sotiraq Filo
Bashkia Maliq Gëzim Topçiu
Bashkia Bilisht (vijojnë konsultat)
Bashkia Pogradec ( pritet kandidatura e LSI)
Bashkia Kolonjë (pritet kandidatura e LSI)
Bashkia e Pustecit (pritet kandidatura e partisë maqedonase)
 
Qarku Shkodër
 
Bashkia Shkodër Keti Bazhdari
Bashkia Pukë Rrusten Struga
Bashkia Koplik Tonin Marinaj
Bashkia Vau i Dejës Gjokë Lleshi
Bashkia Fushë-Arrëz Fran Tuci
 
Qarku Durrës
 
Bashkia Durrës Vangjush Dako
Bashkia Krujë Artur Bushi
Bashkia Shijak Ardjan Kokomani
 
Qarku Elbasan
 
Bashkia Elbasan Qazim Sejdini
Bashkia Librazhd Kastriot Gurra
Bashkia Belsh Arif Tafani
Bashkia Gramsh (vijojnë konsultimet)
Bashkia Peqin - Saimir Hasalla
 
Qarku Dibër
 
Bashkia Dibër Shukri Xhelili
Bashkia Klos Valbona Kola
Bashkia Mat Adelina Farici
 
Qarku Kukës
 
Bashkia Has Adem Lala
Bashkia Tropojë Rexh Biberaj
 
Kandidatët e LSI për zgjedhjet lokale të 21 qershorit
 
Bashkia Lezhë  Vikor Tusha
Bashkia Gjirokastër  Zamira Rami
Bashkia Berat  Petrit Sina
Bashkia Kukës  Hasan Halili
Bashkia Pogradec  Diana Mile
Bashkia Përrenjas  Miranda Rira
Bashkia Kuçovë  Selfo Kapllani
Bashkia Bulqizë  Milaim Damazi
Bashkia Cerrik  Altin Toska
Bashkia Selenice  Kasëm Cene
Bashkia Vorë  Luan Sallaku
Bashkia Skrapar   Nesim Spahiu
Bashkia Delvinë    Rigels Balili
Bashkia Kolonjë   Arben Malo 
Bashkia Mallakastër  Shyqyri Kapllani
 
Kandidatët e zyrtarizuar deri më tani nga PD
 
Qarku Tiranë 
 
Bashkia Tiranë  Halim Kosova
Bashkia Rrogozhinë  Eqerem Deliu
Bashkia Kamzë  Xhelal Mziu
 
Qarku Gjirokastër
 
Bashkia Konispol   Malo Myrtaj
Bashkia Përmet  Niko Shupuli
Bashkia Gjirokastër Igli Kokalari
Bashkia Libohovë Altim Çomo
 
Qarku Korçë
 
Bashkia Korçë   Gjergji Mero
Bashkia Pogradec  Eduart Kapri
Bashkia Maliq  Xhevdet Belishta
Bashkia Devoll  Bledion Nallbati
 
Qarku Fier 
 
Bashkia Mallakastër  Agron Kapllanaj
Bashkia Divjakë  Irakli Gorea
Bashkia Lushnje  Darien Xhindoli
Bashkia Patos  Luan Mustafaj
Bashkia Roskovec Gëzim Caushi
 
Qarku Durrës 
 
Bashkia Durrës Grida Duma
Bashkia Krujë Hamdi Pasha
 
Qarku Berat
 
Bashkia Berat   Kasem Mahmutaj
Bashkia Kucovë   Muslim Haxhia
Bashkia Ura vajgurore - Buaj Hoxha
 
Qarku Kukës
 
Bashkia Kukës - Bashkim Shehu
Bashkia Tropojë - Besnik Dushaj
 
Qarku Elbasan 
 
Bashkia Elbasan - Ardian Turku
Bashkia Përrenjas - Bajazit Karriqi
Bashkia Belsh - Asqeri Kuqja
Bashkia Peqin - Albert Kreci
Bashkia Gramsh - Kodhel Cala
 
Qarku Shkodër
 
Bashkia Fushë Arrëz Gëzim Vata
Bashkia Pukë  Rrok Doda
Bashkia Vau i Dejes   Zef Hila
 
Qarku Dibër
 
Bashkia Burrel  Nezir Rizvani 
Bashkia Klos  Basir Cupa
 
Qarku Vlorë 
 
Bashkia Delvinë  Dhurim Alinani 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/06/2019 - 15:10

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka bërë një parashikim shumë optimist dhe domethënës për atë që po ndodh kohët e fundit në Shqipëri.

Postuar: 26/06/2019 - 15:08

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste dhe kreu i grupit parlamentar të kësaj partie, Taul

Postuar: 26/06/2019 - 14:46

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha gjatë një konference të jashtëzakonshme, tha se përgjimet e &lsquo

Postuar: 26/06/2019 - 14:27

Pas anulimit të misionit të vëzhguesve të Këshillit të Evropës për votimet e 30 qershorit, k

Postuar: 26/06/2019 - 14:18

Gent Cakaj, ministri i Jashtëm ka deklaruar se lajmi se KE ka anuluar delegacionin e tij për të v

Postuar: 26/06/2019 - 14:16

Pas anulimit të misionit të vëzhguesve të Këshillit të Evropës për votimet e 30 qershorit, ka ard

Postuar: 26/06/2019 - 14:01

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Mallakastër, referuan materialet pë