Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zgjedhjet lokale/ Shkon në 9 numri i partive opozitare që pritet të regjistrohen në KQZ

Postuar: 21/04/2019 - 12:57

Ditën e martë mbaron afati që i lë në dispozicion kodi zgjedhor partive politike që të regjistrohen në zgjedhjet e 30 qershorit. Janë 43 subjekte zgjedhore që duan të jenë pjesë e garës, nga ku 35 janë regjistruar pranë KQZ-së dhe 8 të tjera kanë bërë aplikimin që më pas të regjistrohen.

Partia Socialiste dhe 18 parti të tjera aleate kanë dorëzuar dokumentet. Nga PS pritet, pro edhe nga e djathta janë 5 parti që janë regjistruar në zgjedhje. Disa nga kryetarët kanë qenë dikur aleatë të Bashës, mes tyre Ylber Valter nga partia Bashkimi Demokrat Shqiptar, Zef Shtjefini nga partia Ora e Shqipërisë, Bashmi Liberal Demokrat me drejtues Arian Starova, Arian Galdini me Partia për Liri, gjithashtu Kujtim Gjuzi me Partinë Kombëtare Konservatore.

Ndërkohë, 9 parti të reja nga radhët e opozitës do t’i bashkohen garës elektorale për zgjedhjet vendore të 30 qershorit me “Bindja Demokratike” me kryetare Rudina Hajdarin, që pritet të regjistrohet në KQZ ditën e fundit të afatit ligjor.

KQZ ka njoftuar se ditën e martë do regjistrohen këto parti: Partia e Reformave Demokratike Shqiptare, Demokracia Sociale, Partia Zgjidhja, Pajtimi Kombëtar, Social-Punëtore, Partia Ligj dhe Drejtësi, Fryma e Re Demokratike, Aleanca Kuq e Zi si dhe Partia Lista e Barabartë. Nga ana tjetër, tre deputetë nga listat e PD pritet të marrin mandatin.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 16:56

Propozimet e Lulzim Bashës të bëra në Durrës, për ndryshim të sistemit zgjedhor për zgjedhjen e Presidentit te populli, kreu i Grupit Parlamentar socialist Taulant Balla i sheh si ëndrra të kreut demokrat.

Postuar: 23/05/2019 - 16:47

Kryetari i Komisionit të Ekonomisë, deputeti Arben Ahmetaj përmes një fjale të gjatë në Parlament

Postuar: 23/05/2019 - 16:43

Kreu i Bindjes Demokratike Astrit Patozi ka reaguar pasi KQZ i rrëzoi kandidatin për bashkinë e B

Postuar: 23/05/2019 - 16:35

Ndërsa mori fjalën në seancë plenare, në të cilën u prezantua raporti i Institutit të Studimeve t

Postuar: 23/05/2019 - 16:29

Ministrja për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali, nga foltorja e Kuvendit iu dha sërish

Postuar: 23/05/2019 - 16:28

Në një intervistë për Deusche Welle ish-ministri gjerman Schëarz-Schilling thote se opozita e sot

Postuar: 23/05/2019 - 16:22

 Ish-deputeti i PD Ervin Salianji ka komentuar nga Korça letrën e dytë të kryeministrit Edi