BREAKING NEWS

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik informacionin e rëndësishëm: Ia dolëm edhe kësaj sfide!

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës: Ka procese penale në SHBA, ja mesazhi i ambasadores Yuri Kim

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës:
x
BREAKING NEWS

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe plas paralajmërimin e fortë: Do të ketë pasoja për PS-në!

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe
x
BREAKING NEWS

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e rëndësishëm/ KPK merr vendimin e menjëhershëm dhe shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e
x
BREAKING NEWS

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për Shqipërinë

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për
x
BREAKING NEWS

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos autorin. Zbardhet shkaku (EMRI+FOTO)

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos
x
BREAKING NEWS

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të jashtëzakonshme, Harxhi bën denoncimet e forta: Vëzhguesit janë kërcënuar! Ja cila është shkelja më e rëndë!

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të
x
BREAKING NEWS

Pas shpalljes ‘non grata’ të Sali Berishës dhe urdhrit të Biden, Frrok Çupi paralajmëron zhvillime të BUJSHME në Shqipëri: Nesër do të çuditen kur të formulohen akuza për...

Pas shpalljes ‘non grata’ të Sali Berishës dhe urdhrit
x

Politike

“Zgjedhjet në shinat e ligjit” a do ta mbështes hetimin e shit-blerjes së votave KQZ, jep përgjigjen Celibashi

“Zgjedhjet në shinat e ligjit” a do ta mbështes hetimin e

Kreu i KQZ Ilirjan Celibashi, gjatë një intervistë, ka vlerësuar zgjedhjet e 25 prillit brenda ligjit sa i përket përgjegjësisë së këtij institucioni.

“Nuk jam kategorik dhe do isha një lojë ‘Donkishoti’ nëse do them se Shqipëria është duke zhvilluar apo po realizon një proces zgjedhor të standardit të Danimarkës apo Suedisë. Ligjimiteti këtij procesi nuk i ka munguar. Problematikat do verifikohen se cilat kanë qenë ato, sa qëndrojnë në themel të këtij procesi dhe në fund do themi se a ky proces reflektoi vullnetin e lirë të qytetarëve dhe a ishte gara e ndershme apo jo. Me siguri them që është një proces që është zhvilluar në shinat e ligjit. Të paktën sa i përket përgjegjësisë së KQZ ndaj partive politike”, u shpreh Celibashi.

Më tej Celibashi tha se i bashkohet shqetësimit të opozitës në lidhje me shit-blerjen e votave dhe kërkoi hetim dhe ndëshkim për secilin që ka kryer një krim të tillë.

“Si pretendim është patjetër pjesë e shqetësimit tonë, nuk mund ta injorojmë. Shitja dhe blerja e votës është vepër penale dhe vlerësimi mbi të është prokuroria. Ne si KQZ mbështesim cdo vendim që heton këto raste dhe personi të marrë përgjegjësitë penale. Çdo kush duhet ta nxisi hetimin dhe verifikimin e këtyre rasteve”, tha Celibashi.

Më të lexuarat