BREAKING NEWS

SPAK del me njoftimin e fundit: Dërgohen në GJKKO 25 kriminelë! Ja sa para janë sekuestruar

SPAK del me njoftimin e fundit: Dërgohen në GJKKO 25 kriminelë!
x
BREAKING NEWS

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të parandalojnë një “Luftë të Tretë Botërore”, ja 3 shtetet ku mund të shpërthejë një konflikt i armatosur

Tension i lartë në Baltik, orët vendimtare që mund të
x
BREAKING NEWS

Plas keq në Beograd, ndërkombëtarët “shkundin” Vuçiçin, Bashkimi Evropian miraton për herë të parë dokumentin për Kosovën që do të tronditë Serbinë

Plas keq në Beograd, ndërkombëtarët “shkundin”
x
BREAKING NEWS

'Tërmet' në Britani/ Boris Johnson do të japë dorëheqjen sot

'Tërmet' në Britani/ Boris Johnson do të japë
x
BREAKING NEWS

Pësoi arrest kardiak, mbytet një shtetas duke u larë në det

Pësoi arrest kardiak, mbytet një shtetas duke u larë në det
x
BREAKING NEWS

Afera e inceneratorëve, Frrok Çupi plas “bombën” dhe sulmon Metën dhe Kryemadhin, zbulon se kush ia dha dosjen LSI-së

Afera e inceneratorëve, Frrok Çupi plas “bombën”
x
BREAKING NEWS

Befason gazetari Robert Papa: Ambasada e SHBA mbështet protestën e Berishës, raportet e DASH për Ramën janë denigruese

Befason gazetari Robert Papa: Ambasada e SHBA mbështet protestën e
x
BREAKING NEWS

BE i jep goditjen e rëndë Vladimir Putinit, ja pse Rusia është drejt kolapsit

BE i jep goditjen e rëndë Vladimir Putinit, ja pse Rusia
x

Politike

Zgjedhjet për kreun e PD-së, procesi i numërimit drejt fundit, kush pritet të marrë drejtimin

Zgjedhjet për kreun e PD-së, procesi i numërimit drejt fundit,

Janë zhvilluar zgjedhjet për kreun e Partisë Demokratike ditën e sotme, ku kanë garuar ish-kryeministri Sali Berisha dhe Ibsen Elezi.

Numërimi i votave deri më tani tregon se Sali Berisha pritet të rimarrë drejtimin e kësaj force politike pas 9 vitesh largimi.

Nga rezultatet e siguruara nga qendrat e numërimit, Sali Berisha kryeson përballë rivalit të tij Ibsen Elezi.

Lëvizja që nisi Sali Berisha erdhi pasi ai u përjashtua nga grupi i PD, pasi u shpall non grata nga SHBA. Ai nisi një fushatë kundër Lulzim Bashës, duke bërë që ky i fundit të japë dorëheqjen, ndërsa PD u fut në një krizë.

Sarandë

Sali Berisha 354 vota

Ibsen Elezi 121 vota

Të pavlefshme 11 vota

Delvinë

Sali Berisha 207 vota

Ibsen Elezi 14 vota

Qarku Gjirokastër

Sali Berisha 1756 vota

Ibsen Elezi 126 vota

Të pavlefshme 16 vota

Himarë 124 votues

Sali Berisha 113 vota

Ibsen Elezi  9

Te pavlefshme 2

Durrës

Sali Berisha 1089 vota

Ibsen Elezi  151

Te pavlefshme 13

Maliqi

Sali Berisha 1266 vota

Ibsen Elezi 10 vota

Te pavlefshme 2

Selenicë 220 vota

Sali Berisha  198 vota

Ibsen Elezi 22 vota

Pogradec 516 vota

Sali Berisha  484 vota

Ibsen Elezi 32 vota

Devoll

Sali Berisha 1082 vota

Ibsen Elezi 138

Të pavlefshme 8

Vlorë

Sali Berisha 836 vota

Ibsen Elezi 46

Të pavlefshme 8

Sali Berisha dhe Ibsen Elezi jane dy kandidatët për kryetar të PD, në zgjedhjet për kreun e PD, te cilat organizohen nga Komisioni i Rithemelimit.

I shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Berisha iu drejtua qendrës së votimit rreth orës 11:00. Ai e cilësoi procesin historik jo vetëm për Partinë Demokratike, por për Shqipërinë.

Berisha komentoi edhe procesin e zgjedhjes së presidentit duke e quajtur mafioz dhe antikushtetues. Votën e hodhi edhe Ibsen Elezi, i cili kërkoi që të mos bëhen shkelje gjatë këtij procesi.

 

Më të lexuarat