BREAKING NEWS

“Do të ndodhet para një rreziku më të madh”/ Frrok Çupi parashikon zhvillime të bujshme, lëshon paralajmërimin 'bombë' për këtë politikan të njohur: Është në prag të burgut

“Do të ndodhet para një rreziku më të madh”/
x
BREAKING NEWS

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon ‘thumbin’ e fortë për përplasjen Duka-Veliaj dhe ngre dyshimet: Mund ta ketë bërë...

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon
x
BREAKING NEWS

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja kontrollon makinat luksoze dhe ato me targa të huaja/ Çfarë ka ndodhur?

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja
x
BREAKING NEWS

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen dëshmia tronditëse nga SHBA, biznesmeni i njohur shqiptar rrëfen si e shpëtoi Arben Kraja

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e njerëzish ku dëmtohen interesat e SHBA, ai dhe Berisha i kanë sytë nga Ukraina, synojnë azil në Rusi

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e
x
BREAKING NEWS

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike, FBI-CIA-DASH bashkëpunim me Thesarin për aferat e emrave në listën e zezë, ja raporti

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike,
x
BREAKING NEWS

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet vendore, nuk ankimoi në Gjykatën Kushtetuese paligjshmërinë e 30 qershorit

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet
x
BREAKING NEWS

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi të butë në Tiranë, procedurat si veprohet

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi
x

Politike

Zyrtari i lartë amerikan vjen nesër në Tiranë, Nazarko paralajmëron zhvillimet e rëndësishme: Vizita ka lidhje me 2 Kuvendet!

Zyrtari i lartë amerikan vjen nesër në Tiranë, Nazarko

Ditën e nesërme do të vijë në Tiranë i dërguari i SHBA për Ballkanin, Gabriel Escobar. Ai, vjen në Tiranë 2 ditë para thirrjes së Kuvendit Kombëtar nga Sali Berisha, i shpallur ‘non grata’ prej SHBA.

Gjithashtu pritet që zyrtari i lartë amerikan të vizitojë disa vende të tjera të Ballkanit. Kjo vizita e Escobar në Tiranë u komenta sot në rubrikën ‘Opinion’ nga analisti Mentor Nazarko.

“Vizita e Escobar ka karakter rajonal. Krahas vizitës në Shqipëri ai do të vizitojë Shkupin dhe Kosovën besoj. Duke pasur parasysh zhvillimet që po ndodhin në kuadër të PD e sfidojnë vendimmarrjen amerikane për shpalljen non grata të zotit Berisha, unë mendoj që vizita e tij ka lidhje me dy kuvendet, si duket nga data e zgjedhur që nuk është e rastësishme po të mbahet parasysh se ai ishte vetëm para pak javësh në rajon. Ai do të ndikojë që kjo vendimmarrje amerikane, të mos sfidohet dhe me gjasë do të ketë qëndrime publike në lidhje me Berishën dhe kuvendet. Pra, ai do të ndikoje që zhvillimet të cilat po ndodhin brenda PD të mos marrin atë kahje në të cilën sfidohet autoriteti i SHBA-ve, përkatësisht autoriteti i Ambasadës Amerikane dhe ambasadores që në mënyrë ‘de facto’ dhe de jure përfaqësojnë SHBA në Shqipëri. Se si do ta bëjë këtë ai, ka disa elementë të parathënë. E para është përdorimi i plotë i gamës së instrumenteve legalë që ligji amerikan parashikon, siç është ngrirja e pasurive, apo instrumente të tjerë. Një mënyrë tjetër, është dhe zgjerimi i listës me persona të tjerë, për ta bërë më të besueshëm dhe më të ekuilibruar këtë përfshirje në listën amerikane te një personazhi si Berisha që nuk është në pushtet prej 8 vitesh. Unë imagjinoj që armët që ka në dorë SHBA nuk janë të kufizuara për ato çfarë kemi parë ne, por pritet të bëhen publike në kuadër të Escobar edhe masa të tjera. Një zhvillim tjetër do të jetë dhe mbështetja e SHBA për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE”, tha Nazarko.

Më të lexuarat