BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Politike

Zyrtari i lartë i Partisë Socialdemokrate të Austrisë nxjerr prapaskenat: Ju tregoj pse Hashim Thaçi s’do dënohet kurrë

Zyrtari i lartë i Partisë Socialdemokrate të Austrisë nxjerr

Një nga zyrtarët e Partisë Socialdemokrate të Austrisë, David Stockinger, ka komentuar akuzat e rënda drejt Hashim Thaçit për krime lufte në Kosovë. Ai thotë se nuk pret që Thaçi të dënohet pasi kishte marrëdhënie të mira me Perëndimin, si dhe me politikanë dhe diplomatë aktualë perëndimorë.

Kjo ishte e dukshme, tha Stockinger në një prononcim gjatë prezantimit të librit të tij “Hashim Thaçi – Shteti i ri, Modernisti shtetëror” në Akademinë Diplomatike të Vjenës dy vjet më parë.

Ai kujtoi se Thaçi ishte një aleat i ngushtë, pjesërisht në marrëdhënie miqësore me shumë përfaqësues ushtarakë dhe diplomatikë perëndimorë, të cilët financuan dhe pajisnin UÇK-në, sepse i shërbeu NATO-s si një forcë tokësore e lirë në luftën kundër ish-Jugosllavisë.

Sipas Stockinger, Thaçi, me rrjetin e tij që nga koha e luftës dhe mbështetja për shpalljen e pavarësisë, u ngrit në majën e skenës politike në Prishtinë, një skenë e cila, ai thekson se, dominohet nga ish-drejtuesit e UÇK-së dhe struktura e tyre.

“Unë nuk besoj, bazuar në gjithçka që ka ndodhur deri më tani, se ai do të dënohet,” tha ai, duke theksuar se, në fakt, nëse Thaçi do të dënohej, shumë ish-politikanë dhe ushtarake perëndimorë do të duhej të dënoheshin, përfshirë drejtues si Bill Clinton, Madeleine Albright, Joschka Fischer, Wesley Clark

Stockinger thotë se bashkëpunimi midis NATO-s, BE-së dhe Thaçit ka qenë shumë i ngushtë për shumë vite, dhe se Thaçi posedon njohuri të hollësishme për politikanët dhe liderët ushtarakë perëndimore.

Më të lexuarat