Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zyrtari i PD bën paralajmërimin e fortë: Ja çfarë i pret ata që do të shpërfillin dekretin e Metës

Postuar: 19/06/2019 - 18:37

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në PD, Ivi Kaso, thotë se situata e sotme në shumë KZAZ në të gjithë vendin ishte e pritshme, për shkak se institucionet që kontrollohen nga mazhoranca vendosën që me urdhër politik të mos përfillin dekretin e Presidentit të Republikës për anulimin e datës së zgjedhjeve vendore.

“Dekreti i presidentit për anulimin e datës së zgjedhjeve është botuar edhe në fletoren zyrtare dhe tashmë u lind e drejta, por edhe detyrimi, të gjitha institucioneve, të cilat kanë një lidhje me procesin zgjedhor, për zbatimin e tij, thotë Ivi Kaso.

Ky detyrim pra u lind bashkive, KQZ-së si dhe komisioneve të nivelit të dytë, KZAZ-ve. Me daljen e dekretit, tashmë nuk kemi më një datë të zgjedhjeve vendore, por KQZ ka zgjedhur të jetë në avangarde të puçit institucional për të shpërfillur dekretin e presidentit, dhe pas tij të gjitha komisionet më të vogla që varen prej tij. Në një vend normal, sot duhet të ishin para ligjit të gjithë ata që guxuan të injorojnë dekretin e presidentit të republikës”, shprehet Kaso.

Kaso përsëriti vendosmërinë e opozitës për të mos lejuar që në vend të mbahen votime fasadë, si në diktaturë, përmes një procesi që kërkohet të mbahet me 30 qershor e që Edi Rama po mundohet ta përngjasojë me një proces zgjedhor, por që në fakt nuk është i tillë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/11/2019 - 00:05

Ministri i brendshëm Sandër Lleshaj  është përplasur sërish me gazetaren Klodiana Lala në emisionin Opinion.Gazetarja i kërkoi llogari ministrit për një listë me oficerë të policisë të inkriminuar, ndërsa zoti Ll

Postuar: 11/11/2019 - 23:37

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka deklaruar se prej kohësh po punohet për ndryshimin e legji

Postuar: 11/11/2019 - 23:10

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj e thotë me bindje të plotë krimi po humbet terren çdo ditë e

Postuar: 11/11/2019 - 22:59

Kryeministri Edi Rama tha se pas marrëveshjes së “Shengenit Ballkanik” në Shqipëri do

Postuar: 11/11/2019 - 22:52

Procesi i përzgjedhjes së anëtarëve është përfshirë nga një debat i ashpër mes palëve politike, p

Postuar: 11/11/2019 - 22:34

Kreu i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja u shpreh se  senëse dy anëtaret Elsa Toska dhe Fion

Postuar: 11/11/2019 - 22:21

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj zbuluar arsyen pse shkoi në Bejrut ditët kur po shpëtohej 11-