BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Njoftime

Hidhen projektet e reja në platformën e parë dhe të vetme crowdfunding në Shqipëri, Smile.al

Hidhen projektet e reja në platformën e parë dhe të vetme

Dy projekte mjaft të bukura kanë startuar në platformën Smile.al. Këto projekte konsistojnë në dy kauza sensitive po dhe me mesazhe mjaft pozitive për atë që përcjellin.

Projekti: “Garo/Mbështet si Maratonomak”, i Sindromës Down Albania, kërkon mbledhjen e fondeve për të mbështetur shërbimet terapeutike të 43 fëmijëve të qendrës Pro Pak. Një projekt i cili prek një kauzë sociale për t’i dhënë mbështetje këtyre fëmijëve në rritjen, zhvillimin dhe integrimin e tyre në shoqëri.

Sa i bukur aq edhe sensibilizues për ne si shoqëri, për të kuptuar jo vetëm që duhet t’i mbështesim fëmijët me aftësi ndryshe, po duhet të tregojmë përkrahjen tonë dhe për të krijuar hapësirat dhe mundësitë e duhura për një të ardhme të sigurt për ta. Le të japim të gjithë si shoqëri një mbështetje morale, financiare po dhe shpirtërore për këta fëmijë.

Hidhen projektet e reja në platformën e parë dhe të vetme

Projekti i dytë: “Ekipi i të Amputuarve Shqiptar 2019” sjell pranë nesh shpirtin e jashtëzakonshëm të këtyre njerëzve, të cilët gjejnë forcë dhe motivim tek sporti i bukur i futbollit. Ata kanë krijuar skuadrën e tyre të zemrës, kanë marrë pjesë në disa kompeticione ndërkombëtare, po sot duan ta zgjerojnë aktivitetin e tyre duke krijuar ekipe të tjera anembanë Shqipërisë. Shumë sfidues si projekt, po kur je pranë tyre kupton sa shumë dëshire kanë të vazhdojnë përpara duke kapërcyer vështirësitë. Ndaj, në duhet t’i mbështesim, aq sa mundemi për të realizuar ëndrrën dhe projektin e tyre kaq të bukur.

Disa projekte të reja do të hidhen së shpejti në platformë, të gjitha me kauza specifike, të veçanta, kuptimplota dhe kaq të domosdoshme sot për shoqërinë tonë, për të kuptuar që si individë dhe biznese, duhet të kontribuojmë në aktivitete filantropike të cilat sjellin vlerë për një shoqëri më të mirë.

Po si funksionon platforma Smile.al?

Platforma Smile ju jep mundësi organizatave jo fitimprurëse që përgjatë hapjes së thirrjes, të hedhin projekte me impakt social në shoqëri, në një nga 7 fushat e përcaktuara në platformë. Çdo projekt fitues hidhet në platformë, duke kërkuar mbështetje me anë të dhurimeve të individëve dhe bizneseve.

Projekti përcakton qëllimin për të cilin kërkohet të mblidhen fonde nga publiku, impaktin në shoqëri, buxhetin përkatës për t’u realizuar, si dhe ka obligim për të demonstruar përpara të gjithë dhuruesve në platformë implementimin e tij me foto ose video.

Hidhen projektet e reja në platformën e parë dhe të vetme

Si mblidhen fondet për projekte dhe çfarë risie sjell platforma?

Nëse projekti është në platformën Smile, çdo individ dhe biznes në Shqipëri ose në botë, ka mundësi të kontribuojë online. Mjafton të zgjedhësh një projekt kauza e të cilit të pëlqen, dhe lexo për të. Ne vijim, nëpërmjet butonit “dhuro”, kalon direkt në një proces ku zgjidhet shuma që ke dëshirë të dhurosh, sado e vogël. Pagesa bëhet me kartë bankare dhe procesi përfundon në pak sekonda.

Çdo dhurues mund ta bëjë ose jo publik emrin, kjo sipas dëshirës së gjithsecilit. Konfirmimi për dhurim vjen në e- mailin tuaj personal.

Secili  prej nesh, ka mundësi të shohë direkt në kohë reale sa fonde janë mbledhur për çdo projekt, të shohë dhurimin e tij/saj, si dhe vlerën që ende nuk është mbledhur për të realizuar projektin. Platforma ofron transparencë të plotë.

Platformat crowdfunding pra që ofrojnë një mundësi fantastike për mbarë publikun për të kontribuar online, janë sot një tendencë globale. Jemi të lumtur që Fondacioni Credins, në bashkëpunim me partnerë seriozë dhe të njohur të fushës si: Partners Albania, Fondacioni Vodafone dhe Grant Thornton, kanë krijuar të parën platformë të lançuar në Shqipëri duke i dhënë çdo shqiptari në Shqipëri dhe në botë një mundësi për të kontribuar për projekte të bukura dhe me impakt social, për një shoqëri më të mirë.

Ndaj, le të bëhemi bashkë sot, duke kontribuar në Smile.al.

Dhuro tani, dhuro për një buzëqeshje më shumë.