BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Njoftime

“Kontrolli i SPAK, detyrë e Kuvendit”/ Lufta ndaj korrupsionit, çfarë po paralajmëron Felaj: Në monitorimin e institucioneve...

“Kontrolli i SPAK, detyrë e Kuvendit”/ Lufta ndaj korrupsionit,

Nënkryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Ermonela Felaj, është shprehur se është detyrë e Kuvendit të kontrollojë SPAK dhe institucionet e tjera të drejtësisë.

Në një intervistë ajo tha se janë shpifje akuzat se po kërkohet të krijohet një mekanizëm nga ana e qeverisë për të kontrolluar SPAK.

Felaj tha se ajo që i shqetëson socialistët, është se raportimet në Kuvend të institucioneve të drejtësisë, nuk sjellin ndonjë dobi të madhe dhe shtoi se do të punohet për të forcuar rolin mbikqyrës të Kuvendit mbi këto institucione.

“SPAK, GJKKO, të gjitha prokuroritë dhe organet e drejtësisë, janë organe të pavarura. Por nuk do të thotë se ato nuk i nënshtrohen kontrollit. Kuvendi i Shqipërisë ka tagra të kontrollit dhe mbikëqyrjes së tij, të shprehura në rregullore.

Ajo që na ka shqetësuar është sesi mund të rritet roli monitorues dhe mbikqyrës i Kuvendit të Shqipërisë. Ju jeni dëshmitar të atyre raportimeve rutinë në Kuvend, të cilat marrin orë, por nuk sjellin ndonjë dobi të madhe.

Ky shqetësim nuk ka qenë vetëm i qeverisë, por edhe i opozitës. Në Kuvendin e Shqipërisë nuk krijohet një lloj debati përmbajtësor, kur këto institucione raportojnë. Do hedhim hapa të tjerë për ta forcuar rolin e Kuvendit në monitorimin e organeve të tjera. Kuvendi nuk mund të jetë në periferi të këtij kontrolli, por në qendër të monitorimit”, tha Felaj.