BREAKING NEWS

CNN trondit demokratët në SHBA: Ja zgjidhjet ligjore dhe kushtetuese që Trump të qëndrojë në detyrë

CNN trondit demokratët në SHBA: Ja zgjidhjet  ligjore dhe kushtetuese
x

Politike

Zgjedhjet e 25 prillit/ Aleati i Bashës tregon taktikën që po përdor LSI dhe bën deklaratën që nuk pritej: PD na ka marrë vota gjithmonë...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Aleati i Bashës tregon taktikën që po

Kryetari i republikanëve, Fatmir Mediu tha se në 2009 dhe në 2013 PD i ka marrë mijëra vota PR, për të nxjerrë deputetë.

Më tej Mediu tha se LSI e ka taktikë të saj koalicionin me PD dhe PS, duke marrë vota të majta dhe të djathta, duke thënë disi me thumbim se dhe PR duhet ta konsiderojë këtë gjë.

Mediu: Kam raste konkrete kur partitë e mëdha i kanë marrë vota partive të vogla, jo e anasjellta. Në 2009 PR me 32 mijë vota mori 1 deputet, ndërsa PD mori 1 deputet me 8 mijë vota. Në 2013 PR me 18 mijë vota mori 1 deputet, ndërsa PD e mori 1 deputet me 8500 vota. Janë vota që i kanë shkuar PD për t’u kthyer në mandate. Prandaj po them që është e rëndësishmë që të kemi patformën e përbashkët politike. Ka të drejtë LSI që thotë se nuk dua ta humbas identitetin tim politik. Dhe nuk duhet thënë se merr vota majtas djathtas, ajo është taktikë e tyre. Ndonjëherë e mendoj që ta kishim ndjekur dhe ne si PR. Nuk është e vështirë për të vendosur se si do të dalë opozita në zgjedhje.