Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sondazhi, shqiptarët populli më i palumtur në Evropë

Sondazhi, shqiptarët populli më i palumtur në Evropë

Postuar: 16/05/2018 - 15:56

Sipas një sondazhi të publikuar së fundmi nga Komisioni Evropian, shqiptarët konsiderohen si populli më i palumtur në Evropë nga standardet e ulëta të jetesës.
 
Sondazhi i cilësisë së jetës në Evropë përdorte pyetjen “Sa i lumtur jeni me jetën tuaj?” dhe Shqipëria u rendit me pikët më të ulëta prej 4.9, në të gjithë Evropën. Serbët dhe malazezët ishin nga më të lumturit në rajon me 6.3 pikë secili. Ndërsa danezët, finlandezët dhe suedezët rezultuan popujt më të lumtur në Evropë.
 
Sistemi i arsimit në SHqipëri gjithashtu mori pikët më të ulëta në kontinent, ndërsa Komisioni Evroipian tha se shqiptarët mbanin rekord për vështirësitë që hasnin në zgjidhem e problemeve të tyre, që është një tregues i qartë i korrupsionit dhe papërgjegjshmërisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2018 - 10:15

Ish-presidentja e Parlamentit Evropian, Nicole Fontaine, e cila ka mbajtur gjithashtu postin e ish-ministres franceze të Industrisë, vdiq të enjten në moshën 76-vjeçare, bëri të ditur sot ish-ministri Dominique Bussereau. 

Postuar: 21/05/2018 - 08:48

Pritet të sjellë ndryshime ligji i ri për pagat e zyrtarëve të lartë të administratës. Ky ndryshim do të bëjë së presidenti i Kosovës do të jetë njeriu më i paguar.

Postuar: 21/05/2018 - 08:14

Lëvizja Vetëvendosje njofton se më 25 maj do të organizojë tryezën e titulluar “Zgjidhja nëpërmjet zgjedhjeve”, ku do të ftojë subjektet politike në Kosovë.

Postuar: 20/05/2018 - 17:44

Për shkak të numrit të lartë të refugjatëve të paligjshëm që tentojnë të kalojnë për në vendet e Bashkimit Evropian, Mali i Zi po planifikon të ndërtojë një gardh me tela në kuf

Postuar: 20/05/2018 - 12:49

Pas refuzimit të propozimit nga ana e Athinës zyrtare për emrin e ri të Maqedonisë në “Republika Ilinditase e Maqedonisë”, ka ardhur edhe reagimi i Qeverisë së Maqed

Postuar: 20/05/2018 - 12:07

Bashkiaku i Selanikut është sulmuar nga disa njerëz, me shumë gjasa të ekstremit të djathtë, gjatë një eventi publik.

Postuar: 20/05/2018 - 11:20

Deklaratat në Samitin e Sofjes nga Vuçiçi se dëshiron ta zgjidhë problemin me Kosovën, po i përkrahin edhe oponentët e tij në Serbi.