Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Maqedoni, miratohen dy vend-strehimore për qentë endacakë

Maqedoni, miratohen dy vend-strehimore për qentë endacakë

Postuar: 12/01/2018 - 16:53

Në përpjekje për të zgjidhur problemin dhe rrezikun e qenve endacakë për poullsinë urbane, autoritetet vendore të Strumicës dhe Gjevgjelisë në Maqedoni, kane miratuar ndërtimin e dy qendrave për strehimin e tyre.
 
Këto dy strehimore do të mbulojnë tërë komunat e rajonit, respektivisht strehimorja e Strumicës do të mbuloj komunat Vasilevë, Bosilevë, Novo Sellë, Radovish dhe Konçe, kurse strehimorja në Gjevgjeli do të mbuloj Vallandovën, Dojranin dhe Bogdancin.
 
Për këtë ide, synohet të themelohet një ndërmarrje publike rajonale, kurse mjetet financiare deri dy milionë dinarë, do të sigurohen nga Byroja për zhvillim rajonal, si edhe nga komunat.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 23

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/07/2018 - 23:15

Autoritetet e Serbisë i refuzuan një vizitë në Novi Pazar, shefit të diplomacisë kosovare Behxhet Pacolli, duke shkaktuar indinjatë tek ky i fundit, i cili veprimin e qeverisë së Serbisë, e cilësoi për keqardhje.

Postuar: 21/07/2018 - 22:08

 Disa mbajtën greva e ca të tjerë edhe protesta.

Postuar: 21/07/2018 - 16:23

 Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti e ka quajtur kryeministrin e Kosovës, Ra

Postuar: 21/07/2018 - 14:55

Një rast i rëndë ka ndodhur sot në orët e hershme të mëngjesit më saktësisht pas orës 03.00 në qy

Postuar: 21/07/2018 - 13:16

Ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias në një deklaratë për medien ka folur për bisedimet me Shqip

Postuar: 21/07/2018 - 12:45

Sipas projektligjit të ri për pagat në Kosovë, i pari për nga pagesa do të jetë i pari i shtetit,