Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çështja e emrit të Maqedonisë, opozita greke kërkon sqarime nga Tsipras

Çështja e emrit të Maqedonisë, opozita greke kërkon sqarime nga Tsipras

Postuar: 11/12/2017 - 17:30

Partia greke Nea Democratia ka kërkuar sot sqarime nga kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras për deklaratën e tij në samitin e Beogradit në lidhje me Maqedoninë.
 
Tsipras kishte bërë thirrje për ndalim të sjelljeve iredentiste, për pasardhësit e maqedonasve dhe të Aleksandrit të madh, për hapa konkret dhe për një zgjidhje të përbashkët për çështjen e emrit.
 
Maria Spyraki, zëdhënëse e partisë Nea Democratia kërkoi sqarime nga Tsipras për atë se çfarë ka menduar kur e ka dhënë deklaratën mbi Aleksandrin e madh.
 
Spyraki gjithashtu  i përsëriti vijat e kuqe të partisë së saj, dhe ato të samitit të NATOs në Bukuresht më 2008.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 17

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/03/2018 - 08:45

Derisa zyrtarë të Qeverisë së Kosovës thonë se i kanë siguruar 80 votat e nevojshme për ta kaluar marrëveshjen e Demarkacionit në Kuvend por deputetë të partnerit më të madh të koalicionit (PDK) nuk e konfirmojnë një gjë të tillë.

Postuar: 19/03/2018 - 08:09

Zyra e qeverisë së Serbisë për Kosovën ka njoftuar se sot do të vazhdojnë negociatat Beograd-Prishtinë në Bruksel.Delegacioni serb do të udhëhiqet nga shefi i Zyrës së Serbisë p

Postuar: 18/03/2018 - 20:11

“Këshilli Kombëtar Serb” në Mal të Zi do të nisë një nismë ndaj Qeverisë së Malit të Zi, për të kërkuar tërhrqjen e njohjes së shtetit të Kosovës.

Postuar: 18/03/2018 - 17:43

Në Bruksel të hënën do të vazhdojnë bisedimet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, njoftoi sot e Zyra për Kosovën pranë Qeverisë serbe.

Postuar: 17/03/2018 - 17:40

Të paktën 14 migrantë, përfshirë edhe fëmijë, kanë vdekur pasi anija me të cilin po udhëtonin rreth 20 persona është fundosur në Detin Egje, ka njoftuar sot policia greke.

Vuçiç: BE do duhej ta kushtëzonte Kosovën me asociacionin, për liberalizimin e vizave

Postuar: 17/03/2018 - 15:51

“Më shumë se pesë vjet u përpoqëm në çdo mënyrë që të arrijmë një mirëkuptim dhe ta zgjidhim nyjën e Kosovës”, tha kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiç.
Thaçi e Vuçiç më 23 mars marrëveshje për energjinë dhe Asociacionin

Postuar: 17/03/2018 - 15:47

Udhëheqësit e Kosovë dhe të Serbisë prite të takohen në fund të javës së ardhshme në Bruksel në përpjekje për të arritur marrëveshje për energjinë, asociacionin, lirinë e lëvi