BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x
BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x

Rajoni

“64 vite martesë”, ish-presidenti Napoletano dhe historia e dashurisë me gruan Clio

“64 vite martesë”, ish-presidenti Napoletano dhe historia e

Këtë të martë, në ceremoninë shtetërore të funeralit të Presidentit të 11-të të Italisë ishte edhe bashkëshortja 88-vjeçare e Giorgio Napolitanos- Clio.

Për gruan që tani qëndronte mbi një karrocë me rrota, Giorgo Napoletano ka folur për herë të fundit në vitin 2016.

“Unë jam një monogamist i pabindur”, e cilësoi Giorgio Napolitano veten e tij në një intervistë me Maurizio Costanzon në tetor të vitit 2016, pothuajse dy vjet pasi u largua përgjithmonë nga Quirinale.

Teksa fliste për gruan me të cilën jetoi për 64 vite, ai rrëfente se e kishte njohur në Napoli dhe u fejuan në Romë. “Takoheshim shumë në restorant, aq sa ajo më tha se isha i uritur…jo i dashuruar”, kujtoi Napoletano asokohe.

Fotoja e fundit publike e Giorgio dhe Clio Napolitanos së bashku daton në 14 janar 2015, ditën kur ata zbritën nga kodra më e lartë në Romë për t’u kthyer në shtëpi, në lagjen Monti.  Clio, njihet si një ish-Zonjë e Parë gjithmonë alergjike ndaj ceremonive në 9 vitet që kaloi përkrah Presidentit të njëmbëdhjetë të Republikës.

Zonja Napolitano ka qenë juriste e Lidhjes së Kooperativave deri në vitin 1992. Ata të dy u takuan në vitin 1959 në Romë, ku ajo ishte zhvendosur nga provinca e Ankonës për t’u trajnuar në një firmë ligjore dhe Napolitano ishte një udhëheqësi i ri premtues PCI.

Ata u martuan me një ceremoni civile në Romë pas disa muajsh fejesë dhe shkuan të jetonin në Napoli. Ajo, e bija e dy komunistëve të arrestuar nga fashizmi që e ngjizën gjatë izolimit politik në Ponza. Clio u quajt kështu sepse në ishullin e të izoluarve ishte një komunist grek që kishte një vajzë me atë emër.

Çifti Giorgio-Clio u zhvendos në Romë në vitin 1966, kur Napolitano, i cili tashmë ishte deputet që nga viti 1953, u thirr në drejtimin kombëtar të partisë në Botteghe Oscure. Ata shkuan të jetonin në apartamentin në Monti, i njëjti ku do të kthehen pas largimit nga Quirinale.

Ata kishin dy djem, Giovanni dhe Giulio. Një çift i pandashëm, ata gjithmonë kanë pushuar së bashku në Luginën e Pusterias dhe veçanërisht në Stromboli.

Më të lexuarat