BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Rajoni

A do ta njoh Greqia Kosovën? Eksperti i njohur 'hedh dritë' dhe zbulon 'skenaret'

A do ta njoh Greqia Kosovën? Eksperti i njohur 'hedh

Vizita e Ministrit të Jashtëm grek Nikos Dandias në Prishtinë tregon se Greqia ka disa interesa të saj për dialogun Kosovë-Serbi, tha eksperti i sigurisë Drizan Shala.

I ftuar në Euronews Albania, eksperti tha se megjithëse Greqia nuk e njeh ende Kosovën si një shtet të pavarur, ajo i njeh pasaportat kosovare gjë që tregon se ka një avancim të marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.

“Deri më tani Greqia ka qenë indiferente sa i takon zhvillimeve në rajonin e Ballkanit Perëndimor, pavarësisht se bën pjesë në rajon.  Mund të themi se dy vitet e fundit  Greqia ka ndryshuar qartë orinetimet e saj sepse është më liberale sa i takon rrugës së Kosovës drejt liberalizimit.

Greqia ‘de facto’ nuk e njeh Kosovën, por ‘de juro’ e njeh Kosovën, sepse pasaporta e Kosovës njihet nga ambasada e këtij misioni që është në Kosovë. Pra mund të themi se kosovarët mund të lëvizin me pasaportë. Ka një avancim në drejtimin e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve, qëllimi është që Greqia të rikthehet në nivelin e ndërkombtarëve”, tha eksperti Drizan Shala.

I pyetur nëse nga 5 vendet që ende nuk e njohin Kosovën si shtet të pavarur do të jetë Greqia ajo që do e njohë e para, eksperti është përgjigjur se pritet që shtetit Grek të jetë i pari që do përmbylli njohjen e Kosovës së pavarur.

“Janë tre shterte që do marrin hapin konkret sa i përket avancimit të Kosovës drejt njohjes së tyre, Sllovakia, Rumania dhe Greqia të tre shtetet që do bëjnë hapjen e tyre të duhur për të njohur Kosovën.

Greqia do pëmbyll aspektin e njohjes, ndërsa Rumania dhe Sllovakia do të avancojnë nivelet e tyre të marrëdhënieve diplomatike me Kosovën. Pra mund të themi që jemi në drejtimin e duhur”, tha eksperti i sigurisë Drizan Shala.

 

Më të lexuarat