BREAKING NEWS

Deputetët e PS i përgjigjen Metës dhe kërkojnë hetim nga SPAK për presidentin, i kujtojnë bllokun 700 mijë euro dhe reformën në drejtësi

Deputetët e PS i përgjigjen Metës dhe kërkojnë hetim
x

Rajoni

Abazoviç bën deklaratën e fortë për ish-ministrin, paralajmëron arrestime të bujshme

Abazoviç bën deklaratën e fortë për ish-ministrin,

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviç ka bërë kërkesë që ti hiqet imuniteti Petar Ivanoviç, ish-Ministrit të Bujqësisë, me pretendimin se ai është aktorikryesor në aferën me Fondin Abu Dhabi

Në një postim në Tëitter, Abazoviç shkruan se ish-drejtori i IRF Zoran Vukcevic u arrestua si pjesë e çështjes “Fondi Abu Dhabi”, për çështje korruptive.

“Arrestimet e disa personave kanë filluar si pjesë e çështjes së Fondit Abu Dhabi, në të cilën buxheti u dëmtua nga disa dhjetëra miliona euro,”– shkruan Abazoviç.

Prokuroria speciale e shtetit në Malin e Zi ka filluar një aksion për arrestimin e personave që dyshohet se kanë abuzuar me pozicionin e tyre zyrtar dhe shpërndarjen e shpenzimeve nga kredia e marrë nga fondi i Abu Dhabi.