Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ahmeti me ambasadorin francez: Çdo vonesë, mundësi për kundërshtarët e rrugës sonë

Postuar: 20/04/2017 - 21:04

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka zhvilluar një takim pune me ambasadorin e Francës në Maqedoni, Kristian Timonier.

Gjatë takimit u diskutua hapur mbi situatën politike në vend, rrethanat gjeopolitike dhe mundësitë për zgjidhje të ngërçit politik dhe institucional në vend.

Ahmeti u ndal tek të gjithë hapat konstruktivë për dalje nga kriza që ka ndërmarrë Bashkimi Demokratik për Integrim në përputhje me pritjet e qytetarëve dhe pritshmëritë e komunitetit ndërkombëtar.

“BDI si parti fituese tek shqiptarët dhe përcaktuese në këtë mandat, i dha përkrahjen vendimtare shumicës së re reformuese parlamentare për të formuar një Qeveri e cila do të zbaton agjendën dhe programin e paracaktuar nga komuniteti ndërkombëtar nëpërmjet zbatimit të përpiktë të reformave në gjyqësor, rrumbullakësimit të Marrëveshjes së Ohrit, integrimit euroatlantik”, tha kreu i BDI.

Ahmeti njoftoi ambasadorin Timonier se BDI ka vijuar, edhe përtej ndërmarrjes së të gjitha hapave paraprakë, me përpjekjet për dalje nga kriza duke ftuar në veçanti dy partitë politike maqedonase që të angazhohen pa asnjë vonesë në drejtim të gjetjes së zgjidhjes dhe realizimit të pritshmërive të qytetarëve për paqe, stabilitet dhe siguri.

“Çdo vonesë paraqet mundësi për kundërshtarët e rrugës sonë drejt integrimit në NATO dhe BE për të shtruar ndikimin e tyre dhe për të thelluar hendekun midis qytetarëve të vendit tonë”, tha Ahmeti.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/04/2017 - 20:25

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa kishte paralajmëruar se gjatë vizitës në Bruksel do të kërkojë të ndodhë liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës dhe më pas në një afat prej dy vjetësh, Kosova të përmbush kërkesën e Komisionin Evropian për ratifikimin e marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare m

Postuar: 25/04/2017 - 13:31

Kreu i AAK-së pritet të dalë të enjten para gjykatës në Colmar, e ku do të vendoset lirimi apo ekstradimi i tij në Serbi. 

Postuar: 25/04/2017 - 09:55

Pas dronit me flamurin e Shqipërisë Etnike" gjatë ndeshjes së futbollit në stadiumin e Shkupit, kanë reaguar mediat serbe duke shkruajtur se, "Në një ndeshje

Postuar: 24/04/2017 - 22:23

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i është kundërpërgjigjur komisionerit Johanes Hahn, duke theksuar se deklaratat e tij tregojnë se BE-ja ka mungesë lidershipi dhe vizioni për

Postuar: 24/04/2017 - 14:40

President i Shqipërisë, Bujar Nishani i ka dekretuar sot ish-kryeministrit të Kosovës dhe liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovë, Ramush Haradinaj dhe bashkëshortes së&nbsp

Postuar: 23/04/2017 - 22:08

 Zgjedhjet e parakohshme duket se nuk janë më të largëta për Kosovën.

Postuar: 23/04/2017 - 09:48

Ramush Haradinaj vazhdon të mbahet në Fracë për shqyrtimin e akuzave të reja të ngritura nga Serbia.