BREAKING NEWS

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas shpalljes non grata të Berishës: U vendos të kishim një qëndrim të përbashkët

Fatmir Mediu zbulon nëse është thirrur nga ambasada e SHBA pas
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej në burg nëse nuk i bindej këtij ultimatumi! Ja pse për disa kohë nuk mund të shkonte dot në SHBA

Sali Berisha nxjerr prapaskenat “bombë: Basha do të futej
x
BREAKING NEWS

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me regjinë: Më çmendët

E papritur! Blendi Fevziu nervozohet keq në mes të emisionit me
x
BREAKING NEWS

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta dëgjoni shumë shpejt...

Rama bën reagimin e papritur: Do të jetë e pabesueshme, do ta
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë dakord për ‘Ballkanin e Hapur”? Ja çfarë thotë kryeministri Rama: Politika nuk është spektakël si Big Brother që të zihen njerëzit për brava

Çfarë do të bëni nëse qytetarët nuk janë
x
BREAKING NEWS

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha

Pse nuk krijoni një parti të re? Përgjigjet Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se çfarë do të ndodhë të dielën

Sali Berisha paralajmëron zhvillime të reja, zbulon se
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike? Escobar: Biden dhe Blinken kanë qenë të qartë

Çfarë ndodh nëse Sali Berisha merr Partinë Demokratike?
x

Rajoni

Aksident me bilanc tragjik në Bullgari, 46 shqiptarë nga Maqedonia e Veriut vdesin nga djegia e autobusit, mes tyre edhe fëmijë

Aksident me bilanc tragjik në Bullgari, 46 shqiptarë nga Maqedonia e

E gjithë Europa është tronditur nga tragjedia e ndodhur ditën e djeshme në Bullgari. 46 qytetarë të Maqedonisë së Veriut kanë humbur jetën dhe shtatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë, në aksidentin që klasifikohet si i pari për nga pasojat në dekadën e fundit në Europë. Një autobus i Maqedonisë së Veriut është përplasur me mbrojtëset e rrugës mëngjesin e së mërkurës në afërsi të fshatit bullgar Bosnek, afër Pernikut, në Bullgari. Mes personave që kanë humbur jetën kanë qenë 12 të mitur, mes të cilëve edhe dy djem binjakë. Ndërkohë të lënduarit, sipas autoriteteve bullgare, janë akomoduar në spitalin Pirogov dhe janë 5 meshkuj dhe 2 femra. Maya Argirova, udhëheqësja e Klinikës për traumatologji në këtë spital, ka bërë me dije se të mbijetuarit janë me djegie të fytyrës dhe në pjesën e sipërme të trupit e duarve. Gjithashtu, disa prej tyre raportohet të kenë probleme me frymëmarrjen, si pasojë e thithjes së tymit gjatë djegies së autobusit. Në përgjithësi, Argirova thotë se të gjithë të mbijetuarit kanë trauma pasi kanë pasur të afërm në autobus dhe të cilët nuk kanë mundur të mbijetojnë.

Shkaqet e aksidentit

Sa i përket shkaqeve të cilat çuan në krijimin e aksidentit dhe vdekjen e 45 personave, ende mbeten të paditura. Sipas të dhënave të raportuar në mediat maqedonase, dinamika e ngjarjes ka qenë që autobusit i paplasur plasur goma e përparme djathtas, e më pas është përplasur në parmakët anësorë dhe është zvarritur. Në atë moment është derdhur karburanti që lidhet me ngrohjen në autobus që ka shkaktuar më tej edhe shpërthimin e zjarrit në pjesën e përparme të autobusit. Sipas ekspertëve bullgarë, si shkak mund të klasifikohet edhe gjendja e infrastrukturës. “Ne mund të themi gjithmonë se në këto raste njeriu mund të bëjë gabime, por le të fokusohemi edhe tek një detaj tjetër, tek ai infrastrukturor. Në atë pjesë të rrugës me muaj të tërë ka pasur punime dhe rikonstruktime. Kjo ka krijuar që në këtë shpat të malit të ketë pluhur dhe rërë. A ka pa dikush që të pastrohen rrugët në vendin tonë pas punëve të kryera?”, ka deklaruar Vladimir Todorov, nga Shoqata e viktimave në trafik. Ndërsa ekspertja e rrugëve, Diana Rusinova tha se në Bullgari nuk ka ndonjë ide se si mirëmbahen rrugët. “Duhet bërë analiza të qarta dhe objektive rreth rrugëve në vend, për të identifikuar deficitin e kualitetit në rrugë. Nuk mund të jetë e mirë një rrugë që ka mbushur 20 vite”, tha ajo. Ideja e problemeve me rrugën është përkrahur edhe nga kreu i komunës së Pernikut, Stanisllav Vladimirov. “Rruga është e lagësht. Kjo pjesë ka një tatëpjetë shumë të madhe. Që nga dita e djeshme ka rënë shi i lehtë. Nuk mund të thuhet nëse arsyeja është moti i keq, por arsyet mund të jenë të shumta”, tha Vladimirov. Sipas kryetarit të Komunës së Pernikut, në këtë pjesë të rrugës shpesh ndodhin aksidente. Kjo rrugë është një nga më të vështirat në Bullgari. Një arsye tjetër mendohet të ketë qenë shpejtësia e automjetit. Eksperti bullgar, Vasko Pirgov që punon administrimin e rrugëve rajonale i ka thënë Televizionit Shtetëror Bullgar se autobusi që u aksidentua tragjikisht ka qenë duke lëvizur me 100 km në orë. Edhe sasi karburanti shtesë në autobus është një nga pistat e dyshuara, duke dyshuar se karburanti ka qenë benzinë, kjo pasi nafta është shumë e vështirë të shpërthejë, dhe autobusi vetë funksiononte me naftë. Ndërkohë, Drejtori i Shërbimit kombëtar të hetuesisë, Borislav Sarafov ka treguar detaje të reja rreth aksidentit të autobusit ku mbetën të vdekur 45 njerëz nga Maqedonia e Veriut. Ai ka thënë se rezultatet e ADN-së të udhëtarëve do të dalin për dy ditë. Sarafov ka konfirmuar informacionin se ka pasur shpërthim në autobus. Ai gjithashtu ka thënë se së bashku me kolegët nga Maqedonia e Veriut kanë përcaktuar drejtimin e hetimeve. Sarafov gjithashtu ka thënë se nuk ka evidencë se në autobus ka pasur lëndë djegëse apo naftë, siç është përmendur nga zyrtarë të tjerë lokal.

Kompania e autobusit

Ministria e Transporteve të Maqedonisë së Veriut ka bërë me dije se kompania “Besa Trans”, autobusi i të cilës u përfshi në aksidentin në Bullgari, ka pasur licencë pas plotësimit të kushteve respektive, që nga 08.08.2018 deri më 08.08.2022. Pronari i kësaj kompanie,  Azdren Ziberi ka shprehur ngushëllime për të gjithë familjarët e viktimave dhe ka qenë në vendngjarje që nga ora 03:00 e së mërkurës. “Nuk e di se si ka ndodhur rasti. Që nga ora 3 e mëngjesit jam në vend të ngjarjes për të marrë informacione nga institucionet bullgare, por deri më tani ende nuk dihen shkaqet”, tha ai.

Më të lexuarat